• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Durum
  Durum
  11 Ekim 2017 08:31
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Türkiye’nin gündemi çok hızlı değişiyor. Seyrek de olsa, ampute milli futbol takımının Avrupa şampiyonu olması gibi sevindirici olaylar dışında maalesef gündeme gelenler hep yurttaşların hayatını zorlaştıran olaylar oluyor.

  Geçen hafta Muğla’daki çıplak teşhir ve gözaltı olayındaki utanç verici uygulama ya da insanların bütçesini sarsacak zamların etkisi henüz sürerken bu defa da ABD’nin vize başvurularını askıya alma yaptırımı, ardından Türkiye’nin buna misillemesi gündeme oturdu. Türkiye’nin müttefikleri ve komşuları ile ilişkilerindeki erozyon durmak bilmiyor.

  Ben de bu haftaki köşe yazımı bu konuya ayırdım.

  Dış politika bir ülkenin refahı ve huzuru için çok önemlidir. Dış politikada istikrar ve güvenilirlik önemlidir. Maalesef, hükümet bu konuda iyi bir sınav vermiyor. Bunda da en önemli etken dış politikanın iç politikadaki popülizme kurban edilmesidir.

  Irak Kürt Özerk Bölgesi’ndeki bağımsızlık referandumuna Türkiye’nin sert tepkisi  Ortadoğu’da en yakın işbirliğini yapabileceği halk olan Irak Kürtleri’ni kendisinden biraz daha uzaklaştırdı.

  Bu konu sadece AKP içinde çelişki ve tartışmalara yol açmakla kalmadı, sol içinde de ulusların kendi kaderini tayin etme hakkı ilkesi etrafında bir tartışmanın başlamasına sebep oldu.

  Bazı sol parti ve örgütler bu ilke gereğince referandumu desteklerken, bazıları da konjonktüre işaret ederek karşı çıktı.

  Bu haftaki söyleşimi, referandumu ulusların kendi kaderini tayin hakkı ilkesi doğrultusunda değerlendiren Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan ile yaptım. Selma Gürkan’a hem referandumu hem de Türkiye’nin gündemindeki diğer önemli konuları sordum.

  Bu yazıyı yazdığım gün 10 Ekim 2015 Ankara Garı katliamının yıldönümü. Bu ülkede halkların barış iradesinin bombalandığı günün.

  İki yılda barıştan ne kadar uzaklaştığımız ortadadır.

  Tekrar barışı yüksek sesle dillendirmenin de zamanı şimdi.

  Barış, hemen şimdi.

  Haftaya görüşmek üzere.

   


  Yorumlar  İlgili Haberler