• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Durum
  Durum
  18 Ekim 2017 10:26
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Maalesef bu hafta da bu köşede size iyi haberler veremiyorum. Ortadoğu’da savaş yine hareketlendi. Kent kent pazarlıklar yapılıyor. Güçlü devletlerin vesayet savaşı sokakları kan gölüne çeviriyor. Devletler her gün saf değiştirirken, nerede kim hakim belli olmuyor. Bir gün zafer ilan eden, ertesi gün mağlup ilan ediliyor. Ve olan halklara oluyor. Fırsatçılar ise yine kazanıyor. Ama en çok kazanan silah tacirleri. Gencecik insanların kanı ile ekonominin çarkları döndürülüyor. Üzülerek söylüyorum ki, ülkemiz de artık bu bitmek bilmeyen savaşın içine çekildi. Artık masada sadece devletler, milliyetler yok. Ayrışmalar, artık mezhepler, örgütler üzerinden oluyor. Ortadoğu’da çatışmaların sebebi ilan edilenler değil, kimin kiminle ittifak yaptığı oluyor çoğunca. Savaş petrol için yapılıyor ama atılan sloganlar dini. Üzülmemek elde değil. Umudunu kaybetmemek.

  Peki, sahiden umut verecek hiçbir şey yok mu?

  Bence yeni bir siyaset anlayışı, yeni bir gelecek vizyonu, bunu ortaya koyacak bir parti umut olabilir.

  Bu ülkenin de, bu coğrafyanın da halklarının acilen kardeşleşmesi gerekiyor.

  Geçen hafta Akatlar, Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde yapılan Halkların Demokratik Partisi’nin 5’inci Kuruluş Yılı Şöleni’nde kürsüden yapılan her konuşmada HDP’nin bu kardeşleşme projesine aday olduğu bir kez daha söylendi. Bence HDP’ye yönelik siyasetteki bu dışlayıcı tavra son verilmeli.

  Bu haftaki köşe yazımda bu şölendeki izlenimlerimden yola çıktım. Bu ülkedeki toplumsal barış için o şölende yapılan konuşmalara kulak vermek gereklidir.

  Neyse ki sanat, sanatsal faaliyetler durmuyor.

  Sanata en fazla ihtiyacımız olan bir dönemdeyiz.

  Ben de bu haftaki söyleşimi fotoğraf sanatçısı Kenan Nihat Elçi ile yaptım.

  Kenan Nihat Elçi doğup büyüdüğü kenti çok güzel fotoğraflarla belgeliyor. Ama sivil toplum faaliyetleri de yürütüyor.

  Elçi ile geçen hafta Maltepe sahilinde buluştum. Kendisi sahildeki etkinlik alanında düzenlenen Bingöl Tanıtım Günleri vesilesiyle ilçemize gelmişti.

  Ben bu etkinlikleri de önemsiyorum. Sizler de katılın derim.

  Bu coğrafyanın farklı kültürlerini tanımak çok önemli. Bu toplumsal barışı beseleyecek bir şeydir.

  Haftaya görüşmek üzere


  Yorumlar  İlgili Haberler