• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Durum
  Durum
  8 Kasım 2017 13:51
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Geçen hafta yine art arda Türkiye’nin demokrasi umutlarını kıracak gelişmeler oldu.

  Demokratlar, muhalifler yine Türkiye’nin her yerinde adliye koridorlarındaydı ve umutla arkadaşlarının davalarını izlediler.

  Aslında herkes alıştı artık. Bir kişi için sevinirken hemen ardından birkaç kişi için üzülüyor insanlar. Çünkü tutuklamalar bir türlü son bulmuyor.

  Sivil toplumcu, muhalif işinsanı Osman Kavala da iki haftalık gözaltından sonra sabaha karşı apar topar getirildiği adliyede tutuklandı. Kavala’nın gözaltı süresi boyunca yandaş medyada yargıyı etkilemeye yönelik haberlerin ardı arkası kesilmedi. Bu haftaki köşe yazımda ana akım medyadaki bu hastalığı irdeledim. Medyanın manipülasyonları ve hedef göstermeleri bu ülkedeki toplumsal barışı ağır biçimde yaralıyor.

  Bu ülkede acilen toplumsal barışın yeniden tesis edilmesi ve karar süreçlerine toplumsal katılımın sağlanması gerekiyor.

  Mesela Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezi’nin yıkılıp yerine yeni bir kültür merkezinin yapılmasına iktidar tek başına karar verdi. Hazırlanan proje kötü olmayabilir ama insanlar daha çok meydanlarının akıbetinden kaygılı. Oysa bütün demokratik ülkelerdeki şehirlerde böylesi önemli değişiklikler halkın katılımıyla kararlaştırılır ve halkın oyuyla gerçekleştirilir.

  Maalesef Türkiye’de bu alışkanlık hâlâ edinilmedi. Tabii ki böylesi uygulamalar yapan belediyeleri tenzih ediyorum burada.

  Halkın Nabzı, çevre haberlerine insan hakkı haberleri kadar yer ayırmayı hedefliyor. Bunlar ülkenin tümünü ilgilendiren çevre haberleri de olabilir, sadece sizin mahallenizi ilgilendiren de. Lütfen yakınınızdaki çevreye zarar veren uygulamaları bize bildirin. “Çevre” derken hem doğal çevreyi kastediyorum hem kültürel çevreyi. Çünkü insanların sağlıklı bir doğal çevrede ve kültürel mirasın korunduğu yerleşim alanlarında hayatlarını sürdürmeleri bir insan hakkıdır.

  Haftaya görüşmek üzere

   


  Yorumlar  İlgili Haberler