• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Durum
  Durum
  15 Kasım 2017 12:02
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Bu köşede aylardır toplumsal barışın bu ülke için ne denli önemli olduğunu vurguluyorum. Hatta gazetemiz yayımlanmaya başladığından beri. Halkın Nabzı bir barış gazetesi olarak yayımlandı ve barış gazeteciliğini yayın politikası olarak sürdürüyor.

   

  İnsan Hakları, barış, demokrasi ve gazetecilik etiği bizim yayın politikamızın öncelikli ilkeleridir.

  Toplumsal barışın son dönemdeki söylemler ve uygulamalardan gördüğü zarar acilen telafi edilmeli ve toplumsal barış bu topraklarda tesis edilmelidir.

  Gecikilmesi durumunda ülkedeki halklar arasındaki kopuş bir daha tamir edilemeyecek noktaya gelebilir. Toplumsal tabanda ırkçılık hızla yayılıyor. Bunu şimdi neden bir kez daha söylüyorum?

   

  Pazar gecesi bu ülke nüfusunun büyük bir bölümünün yakınlarının yaşadığı topraklarda, İran ve Irak’ın Kürt bölgelerinde çok şiddetli bir deprem oldu. Tam da işte deprem bölgesindeki kaybın daha çok Kürt halkında olması sosyal medyadaki ırkçıları ve faşistleri harekete geçirdi. Değil üzüntü duymak, resmen sevinenler oldu ölümlere. Yurttaşlar sosyal medyada yazılanları şaşkınlık ve kaygıyla okuyorduk.

   

  Hep bölücülükten söz eder milliyetçiler ama bence esas bölücülük budur. Irkçılık bölücülüğün en önemli sebebidir. Irkçılıkla mücadele her demokratın görevidir. Ve elbette medyanın da.

  Geçen haftadan beri iktidar partisinin aniden başlayan Atatürkçülük söylemleri tartışılıyor. Bu haftaki köşe yazımda bu konuyu irdeledim.

   

  Bu haftaki söyleşim ise müzik eleştirmeni Naim Dilmener ile. Naim Dilmener popüler kültür üzerinden toplumu anlamaya çalışan bir yazar ve saptamaları önemli.

  Toplumu ve birbirini anlamak çok önemli.

   

  Yaşasın barış.

  Haftaya görüşmek üzere.


  Yorumlar  İlgili Haberler