• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Durum
  Durum
  29 Kasım 2017 14:02
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

   

  Geçen hafta Almanya’daydım. Bazen yolculuk yapmak, kısa bir süre için de olsa memlekete uzaktan bakmak insana iyi geliyor. Hele gazeteciysen bu gerekli bir şey de. Ama yine de sonunda sevinçle dönüyor insan ülkesine, kentine. Bana da öyle oldu. Dönemeyenler de var tabii Almanya’da, sürgünler. Yüzlerinden hasret okunuyor. Umarım, Türkiye normalize olur ve ülkelerini terk etmek zorunda kalan yurttaşlarımız da kentlerine, evlerine dönerler.

   

  Bu haftaki söyleşim KHK ile görevinden alınan Şehir Tiyatroları’nın muhalif sanatçılarından Kemal Kocatürk ile. Kemal Kocatürk, artık Almanya’da tiyatro yapıyor. Ailece Berlin’e yerleşmişler. Ama yine de memleket hasretini ifade etmeden duramıyor başarılı sanatçı.

   

  Bu yazıyı yazdığım saatlerde Türkiye bir barış adamını, insan hakları savunucusu ve hukukçu Tahir Elçi’yi anıyordu. Tahir Elçi 28 Kasım 2015 tarihinde Diyarbakır’da, basın açıklaması yaptığı Suriçi’nde, Dört Ayaklı Minare’nin dibinde savaş lobilerinin tetikçileri tarafından katledildi.

  Dostumun anısı önünde bir kez daha saygıyla eğiliyorum.

  Bu insanların anısına saygımızın gereği barış için çalışmaktır.

   

  Bu haftaki köşe yazımı da yine toplumsal barışın yeniden tesis edilmesinin şartlarını irdelemeye ayırdım.

  Savaştan öylesine yorulmuş ki çocukluğumu, ilk gençliğimi geçirdiğim kent, barış için çabalamadan duramıyorum.

  Halkın Nabzı’nı kurarken de barış gazeteciliği yapmaktan başka yolumuz olmadığını biliyorduk.

  Barış kavramının revaçta olduğu günlerde de bunu yaptık, barış kriminalize edilmeye başlandıktan sonra da barış için çalışmaya devam ettik.

   

  Geçen pazar akşamı Türkiye’ye sevinçle döndüğümü söyledim.

  İşte her yolculuktan sevinçle döndüğümüz ülkemizde yeniden barış olduğunda biz de bunda bir katkımız olduğunu gururla söyleyeceğiz.

   

  Haftaya görüşmek üzere.


  Yorumlar  İlgili Haberler