• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Durum
  Durum
  13 Aralık 2017 16:41
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Geçen hafta Türkiye kamuoyunu herhalde en çok yolsuzluk haberi duydu, yolsuzluk haberleri takip etti ve geniş kesimler için “zenginin malı züğürtün çenesini yorar” deyimi geçerli oldu yine. ABD’de Reza Zerrab davası, Türkiye’de önce Kemal Kılıçdaroğlu’nun Meclis kürsüsüne taşıdığı, sonra da savcılığa teslim ettiği dekontlar ve ardından da Ataşehir Belediye Başkanı’nın İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınması. Bunlar geçen haftanın önemli gündem maddeleriydi.

   

  Türkiye’de siyasette yolsuzluk tartışmaları hiç eksik olmadı.

   

  Türkiye şu anda öyle bir dönemden geçiyor, öyle sorunlarla boğuşuyor ki, bu yolsuzluk haberleri kamuoyunun gündeminden kolayca düşüyor.

  Sahiden de şu anda Türkiye’nin çok daha öncelikli sorunları mevcut.

   

  Yolsuzluk haberleri ise toplumda hep siyasette durumun ‘eski hamam eski tas’ olduğu duygusunu güçlendiriyor ve halkı eylemsizliğe sevk ediyor.

  Aslında yolsuzlukla mücadelenin yolu da Türkiye’nin öncelikli demokrasi ve özgürlük sorunlarını çözmesinden geçiyor.

   

  Eğer Türkiye demokratikleşir, siyaset yapmanın önündeki engeller kaldırılır ve toplumun siyasete katılımı motive edilirse, zaten halkın siyaset üzerindeki denetiminin de yolu açılacak, siyaset şeffaflaşacak ve böylece yolsuzlukların saptanması çok daha kolay olacaktır.

  Bu haftaki köşe yazım ise Türkiye’nin yakın tarihindeki acı bir olaydan, Çorum katliamından yola çıkan bir roman yazan Cevat Turan ile.

  Barış ve demokrasinin hakim olduğu, katliamların, çatışmaların geçmişte kaldığı bir Türkiye hepimizin özlemi, değil mi?

   

  Haftaya görüşmek üzere.


  Yorumlar  İlgili Haberler