• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Durum
  Durum
  10 Ocak 2018 16:11
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Bu hafta yine farklı gündemlerle meşgul oldu Türkiye. Yeni yılın zamları hızlı biçimde art arda gelmesine rağmen medyada halkın gündelik hayatını çok fazla etkileyen bu konu fazla yer almadı, bunun yerine gazetelerde ve televizyonlarda seçim ittifakları, iktidar partisinde artık bir muhalefet oluşturduğu belli kimi şahsiyetlerin küçük çaplı eleştirileri tartışılıyor günlerdir. Siyaset sokağın gündeminde hayli uzağa düşmüş durumda.

   

  Uluslararası platformda çok önemli sorunlarla boğuşan Türkiye’de siyaset sınıfı iç siyasete kapanmış durumda.

   

  Oysa ABD’de Hakan Atilla davası sonuçlandı ve Hakan Atilla para aklama dışında kendisine isnat edilen bütün suçlardan suçlu bulundu.

   

  Jürinin bu kararının etkilerinin kısa ve orta vadede görüleceği konuşuluyor bankacılık çevrelerinde.

   

  Geçen haftanın bir başka önemli gündem maddesi de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Fransa Cumhurbaşkanı ile Paris’te buluşmasıydı.

   

  Fransa Cumhurbaşkanı Macron buluşmada basın özgürlüğünü gündeme getirdi ve cezaevindeki bazı gazeteci ve sivil toplumcuları isim isim sayarak Türkiye Cumhurbaşkanı ile durumlarını görüştü.

   

  Oysa kamuoyunun da beklentisi bu insanların serbest kalması yönünde. Türkiye’de demokrasinin yeniden bütün kurumlarıyla işler hale gelmesi, Türkiye’nin uluslararası platformlarda elini güçlendirecektir.

   

  Küreselleşmenin geldiği bu aşamada ülkelerin kendi içindeki problemler artıp da demokrasisi daralınca o ülkenin dünya siyasetindeki gücü azalıyor.

   

  Türkiye’de yurttaşlar arasında sağlanacak bir toplumsal barış, ülkeyi güçlendirecek, toplumun refah seviyesini artıracaktır.

   

  HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın cezaevinden gönderdiği bir mektupla partisinin 11 Şubat’taki kongresinde aday olmayacağını açıklaması da kamuoyunda yoğun biçimde tartışılıyor. HDP kamuoyu da bu konuda ikiye bölünmüş durumda ve öyle görünüyor ki ağırlık Selahattin Demirtaş’ın yeniden aday olması yönünde. Ben de bu haftaki köşe yazımda bu konuyu ele aldım.

   

  Bu haftaki söyleşim ise şair yazar Sezai Sarıoğlu ile. Kendisiyle hem edebiyat hem siyaset konuştum.

   

  Haftaya görüşmek üzere.


  Yorumlar  İlgili Haberler