• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Ego Bencilliğin Örtük Yüzüdür

  Gizli dogmatizm ve pasif radikalizmle kendini topluma sunan kurnaz büyüklük kompleksidir ego. Tekçi hükümranlığın ihtirasla bencil emellerini güder.

  Basiretsizlikten kaynaklı suskunluk-pasiflik siyasi dedikoduculuğu meslek haline getirdi. İşsiz ve işlevsiz kitlelere soğuk ürperti  bir kabus gibi çöktü. Kin-nefretin eylemci ego sahipleri av peşinde her yerde.

  Belleksiz insan ruhunun kiridir egolar. Muğlaklaştırır, itibarsızlaştırır, küçümser insani olan her duyguyu yakıştırmaz güzelliği, mutluluğu kendisi dışında hiç kimseye.

  Güce tapanlar ve onların gönüllü suç ortakları hayatı çekilmez bir ızdıraba dönüştürdü. Umutlar, güzellikler aşklar hunharca vuruldu. Çapsızların cenneti, özgürlükçülerin cehennemi oldu yaşam.

  Birbirinin gölgesine çıkarları için çelme takanların yol arkadaşlığından anlamlı sonuçlar çıkmaz. Halkların tarihsel beklentilerinin üzerinden kendini yaşatıp umut tacirliğine soyunanların arkasından gitmeyecek kadar olgunlaştı halklar.

  Nefesini ruhuyla terbiye eden öncüler karşısında bu yüksek egolu laf cambazlarının tutunması olası değil!

  Güvensizlik iksirinden beslenirler açgözlü egolar. Hiçlikle bakar hasmına. Mülkleştirir avını. Kör vicdanın sakat budalasıdır. Yüzeysel bakar insana küçümser!

  Siyasi ekonomik talandan nemalanmak, pasif radikalizmin emeksiz kuru sıkı “Tujo(keskinsivri) kılığına bürünmek, günü kurtarma ahlaksızlığına sığınmak egonun kamusal alana günümüz pratik yansımasıdır

  Çokça böbürlenip topluma hiçbir şey veremeyen tujolar vardır. Katkı yerine zarar verirler ve ortamı muğlak kılmada mahirdirler. Bu kişilikler doğruları ve hakikatleri çok iyi dile getirebilirler. Fakat yaşamlarına uygulamazlar. Verilen mücadeleyi egolarına katık yaparlar.

  Mertlik meydanlarında fedai ruh direniyor. Bu ruha denk duruşu ölçü kabul eden halkları bilmişlik egosuyla azarlayanlar fena yanılacaklar!

  Epikür “Özgürlük efendisizliktir” der. Egolarını dayatanlar kendilerini efendimiz ilan ederler ve biz bundan bihaberiz.

  Hayallerimizin mezar kazıcılığına soyunmuş egoist cenah sessizliğimizden yararlanarak bunu kendine hak görme gafletine kapılmış “kurt puslu havayı sever” misali. Ama nafile! Şafakta beliren Güneşin kalıcı ışıklarıdır!

  Cehaletin yargıçlar toplumu cinayetlerini egolarla işler; hükümranlığın amaçsız bakışlarının kötülük kusan dili ile yazılmış yargılarla!

  Küçümseme hakkını kendinde görme cehaletin cüretidir egolar, Aynı zamanda kendini tanrısal yazgıcı yerine koyanların mesleğidir.

  Egolar kindardır. Aşk ve sevgi barındırmazlar. Kıskançlık ve hasetin yapayalnız çocuklarıdırlar. Bedenden bedene kılık değiştirir okları.

  İnsanı yücelten duygulardan yoksunluğun kusurudur egolar. Masumiyetini yitirmiş soyut aklın çılgın cinayet hançerine dönüşürler, teşhirci zihniyetin yansıması olurlar, tahakküm kurar fitne çıkarırlar.

  Bazen kıskanma ruhudur egoları besleyen ve kölelik üzerine özgürlüğünü kuran saplantıdır diri yaşama ölü kefeni diken.

  Kendine sevdalandıklarını sananların öz saygıdan yoksunluğudur ego histerisi. Kendisi karşısında insani karşı çıkışları isyan,hakaret sayan ruh darlığıdır.

  Ruhu robotlaşanlara özgü bir aşağılama içgüdüsüdür. Egolar insanda acizlik duygusu yenilgili perişanlık görmek ister ve bundan kompleksli bir zevk alırlar.

  Çağın hastalığı kendini beğenmişlik ve kendine sevdalanmadır. Soğukkanlı cüretkarlık bu olsa gerek.

  Soğuk mantığın dilsiz lisanıyla konuşur ego. Tek boyutlu içe kapanmışlığın dizginlenemez çılgınlığıdır. Fesadın bini bir para; küçük dünyaları onlar yaratmış biz izinsiz dolaşırız Dilan takma kafana!

   

  Egosunu beslemekten, karakterini aç bırakan insanlar var. Elliot

   


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları