• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  EMEK Festivali coşkuyla kutlandı…
  EMEK Festivali coşkuyla kutlandı…
  3 Temmuz 2017 15:27
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Almanya DIDF ( Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu) tarafından iki yılda bir geleneksel olarak düzenlenen Emek şenliği bu yıl ilk defa Köln Reheinparkweg 10 numarada bulunan Tanzbrunnen parkında açık hava festivali olarak gerçekleşti.

  Federasyona bağlı üye dernekler tarafından haftalardır çalışması yürütülen emek festivaline Almanya´nın ve Avrupa’nın birçok kentinden otobüs ve trenlerle Köln´e gelen yaklaşık 7 bin yerli ve göçmen katıldı.

  Öğleden sonra saat 15.00’te başlayan festivalde yapılan konuşmalarda barış ve adalet mücadelesinden asla vaz geçilemeyeceğini, özellikle geldiğimiz ülke olan Türkiye´de bir korku imparatorluğu yaratılmak istendiğini belirtildi.  Buna emek güçleri olarak pabuç bırakmayacaklarını ve sonuna kadar direnileceğini ifade eden konuşmacıların ardından sahne alan müzik grupları ve halk dansları toplulukları, her dilden ve yöreden müzik ve oyunlarıyla festivale katılan kitle tarafından beğeniyle izlendi. Festivale Türkiye´den Kardeş Türküler performansıyla büyük beğeni topladı. Oldukça geniş bir alanda kutlanan festivalde kitap, gazete, yemek ve el işleri stantları açıldı.

  Ayrıca federasyonun mücadelesini anlatan resim sergisi de katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi. Festival coşkusu devam ederken diğer yandan da yazar ve şairler, kitap stantlarında kitaplarını imzalayarak okurlarıyla doya doya sohbet etme imkânı buldular.

  Festival boyunca festival komitesi tarafından geniş güvenli önlemlerinin alındığı da gözlerden kaçmadı.

  Festival gece saat 22.00´d son buldu.

   (İrfan ERDOĞAN-Köln Almanya)

  IMG_1723 IMG_1722 IMG_1721 IMG_1720


  Yorumlar  İlgili Haberler