• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Emekliye ek ödeme belli oldu
  Emekliye ek ödeme belli oldu
  13 Temmuz 2017 11:09
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Temmuz ayı ile birlikte zam alan emekliler, yüzde 4 ve 5 olarak belirlenen ek ödemelerini de alıyor. Ek ödeme oranları ise maaşa göre belirleniyor, net ücrete ekleniyor.

   Milyonlarca emekli bu ay enflasyondan kaynaklı maaş zamlarını ve farklarını almaya başladı. SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 5.89 oranındaki zamlarını ücretleriyle birlikte alırken Emekli Sandığı emeklileri ise yüzde 4+2.92 oranındaki zam ve enflasyon farklarını ayrıca hesaplarında görecek.

   

  ÜCRETE GÖRE ORAN

  Sabah Gazetesi’nin haberine göre emeklilerin maaşlarının yanında ücret miktarlarına göre değişen oranlarda ek ödemeleri de bulunuyor. Daha önce verilen vergi iadesi sisteminin kaldırılmasıyla emekliler için ek ödeme getirildi. Bu ek ödemeler de maaşa göre belirlendiği için bu ay artış gösterecek. Ek ödemeler düşük maaşlı emekliler için yüzde 5, yüksek maaşlılar için ise yüzde 4 oranında belirleniyor. Burada maaş sınırları her yıl belirleniyor. Buna göre 900 liranın altındaki maaşlara yüzde 5 ek ödeme yapılıyor. Daha yukarıdaki ücretlerde ise ek ödeme oranı yüzde 4.

  Emekliler bankaya yatan parayı maaşları olarak bildikleri için kafalar zam dönemlerinde biraz karışıyor. Oysa emeklilerin de net maaşı bulunuyor. Zaten tüm zamlar da bu net maaş üzerinden hesaplanıyor.

  HESAP NASIL YAPILIYOR?

  Bir emeklimizin haziran ayında bankaya yatan maaşının 3.005 lira olduğunu varsayalım.

  Bu emeklimizin maaşının içinde yüzde 4’lük ek ödeme (115 lira) bulunuyor.

  Buna göre net maaşı ise 2.890 lira.

  Temmuz zammı ise bunun üzerinden hesaplanıyor. Buna göre

  Temmuz ayı net maaşı: 2.890 X % 5.89 = 3.060.22 TL

  Temmuz ayı ek ödemesi (% 4): 122.40 TL

  Bankaya yatacak miktar: 3.182.62 TL

  Enflasyon zammı: 170.22 TL

  Ek ödeme zammı: 7.40 TL


  Yorumlar  İlgili Haberler