• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  En zengin 20 mahallede nüfusun yüzde 1.6’sı yaşıyor
  En zengin 20 mahallede nüfusun yüzde 1.6’sı yaşıyor
  18 Ekim 2017 12:59
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  İstanbul Üniversitesi (İÜ) İktisat Fakültesi’nin yürüttüğü, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteklediği ‘Mahallem İstanbul Projesi’ne göre, İstanbul’daki en yüksek sosyoekonomik statüye sahip olan 20 mahallede İstanbul nüfusunun yüzde 1.6’sı yaşıyor.

  ‘Mahallem İstanbul Projesi’ kapsamında İstanbul’un 959 mahallesi incelenerek sosyoekonomik statü değerleri saptandı.
  Elde edilen eğitim, gelir ve yaşam koşullarına ilişkin verilerden hareketle İstanbul’daki mahalleler 8 farklı kategoride sınıflandırıldı.

  A+’dan E’ye kadar yapılan sınıflandırmada, en yüksek sosyoekonomik statünün gösterildiği A+ grubunda 20 mahalle yer aldı. Beşiktaş’tan 10, Kadıköy’den 4, Beyoğlu’dan 2, Bakırköy’den 2, Şişli ve Beykoz’dan ise 1 mahalle en yüksek sosyoekonomik statü skoruna sahip oldu.

  En yüksek sosyoekonomik statüye sahip olan A+ 20 mahallede İstanbul nüfusunun yüzde 1.6’sı yaşıyor.

  En yüksek sosyoekonomik statü sıralamasında ikinci grupta yer alan 58 mahalle ise nüfusun yüzde 4.9’unu kapsıyor. İstanbul’da yaşayan her 100 kişiden 6’sı sosyoekonomik statü açısından yüksek gruplarda yer alıyor. Üst orta kesim olan B+ ve B grubunda ise toplam 135 mahalle, İstanbul nüfusunun yüzde 16.3’ünü barındırıyor. Sosyoekonomik statü açısından orta grupta yer alan mahallelerin sayısı 329 iken, bu mahallelerde yaşayanlar İstanbul’un yüzde 42.2’sini temsil ediyor.

   


  Yorumlar  İlgili Haberler