• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Erdoğan Çad’da konuştu: “Kazan kazan esasına yönelik iş birliği geliştirmek istiyoruz”
  Erdoğan Çad’da konuştu: “Kazan kazan esasına yönelik iş birliği geliştirmek istiyoruz”
  27 Aralık 2017 10:34
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afrika turunun ikinci durağı olan Çad’da konuştu. Erdoğan iki ülke arasındaki ticaret hacminin kabul edilemeyeceğini belirterek “Afrika kıtasındaki tüm ilişkilerimizde karşılıklı saygıyı, sevgiyi, kazan kazan ilkesini temel alıyoruz.” dedi.

   

   

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Çad Cumhurbaşkanı İdris Debi ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda, baş başa ve heyetler arası görüşmelerde bir araya geldi. Ardından Türkiye-Çad İş Forumu’nda Türk ve yabancı iş adamlarına hitap eden Erdoğan, heyetinde geniş iş adamı grubunun bulunduğunu belirterek “Bizim Afrika’ya bakışımız asla daha sonra bu topraklara gelen sömürgeciler gibi olmadı, olmayacak.” dedi.

   

  Çad’ın önem verdikleri bir ülke olduğunu belirten Erdoğan, “Biz, kendimizi Afrika’nın olduğu kadar bunun yanında Çad’ın da bir kaderdaşı olarak görüyoruz. Karşılıklı saygı ve eşitliğe dayalı kazan kazan esasına yönelik bu temelde uzun vadeli bir iş birliği geliştirmek istiyoruz” diye konuştu.

   

  Erdoğan, Çad ile ilişkilerin 16. yüzyıla dayandığını, Osmanlı Devleti ile bu bölgede var olan sultanlıklar arasında elçiler teatisinin bulunduğunu söyleyerek, “Biz buraya Çadlı kardeşlerimizle unutturulan bağlarımızı yeniden güçlendirmeye ve tekrar bu bağları kurmaya geldik. İnanıyorum ki bu ziyaretimiz Çadlı kardeşlerimizle yüzyıllarca geriye giden bağlarımızı tekrar kuvvetlendirmeye vesile olacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

   

  “Kazan kazan esasına göre…”

   

  Heyetinde geniş iş adamı grubunun da bulunduğuna değinen Erdoğan, Çad ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin 41-42 milyon dolar civarında olduğunu söyledi.

   

  Erdoğan, 95 milyon nüfusu olan Tükiye ve Çad’ın aslında bu rakamı asla kabul etmemesi gerektiğini belirterek, şöyle devam etti:

  İnşallah bu asrın sonuna doğru bugünkü Afrika’yı bulamayacaklar. Çok farklı bir Afrika olacak. Çok daha güçlü, diri bir Afrika olacak. Onun için, işte Sayın Cumhurbaşkanımız da burada, hep birlikte karar vermemiz lazım. İş adamlarımız, ziyaretimiz vesilesiyle Çadlı muhataplarıyla potansiyel işbirliği imkanlarını ele almak üzere burada bulunuyor.

  İş adamlarımız tekstilden tarım ve hayvancılığa, müteahhitlikten enerjiye, sağlıktan turizme kadar birçok iş kolunu şu anda temsil ediyorlar. Her iki ülke iş adamlarının bu İş Forumu vesilesiyle yeni ortaklıklar tesis edeceklerini düşünüyorum. Bir de şunu ifade etmek istiyorum: Devletlerin yönetimi cepteki hazır para kaynaklarıyla olmaz. Yeni yeni para kaynakları üretmek suretiyle kaynakların çeşitlendirilmesiyle olur.”

   

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeraltı zenginlikleri konusunda madencilik sektörüyle ilgilenen bütün girişimcilere Çad’daki muhataplarıyla gerekli adımları atma çağrısında bulunarak, “Bütün bu petrol, doğalgaz kaynaklarını malum yerler kullanmasın. Bu ülkenin kendi evlatları ‘win-win, (kazan-kazan)’ esasına göre, kendileriyle çalışacak kardeşleriyle beraber bunu yapsın.” şeklinde konuştu. Erdoğan atılacak adımların süratle uygulamaya geçirilmesiyle iki ülke arasındaki ilişkilerin ekonomi ve ticaret boyutunda yeni bir dönem başlatacağına inandığını vurguladı.

   

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bizim Afrika’ya bakışımız asla daha sonra bu topraklara gelen sömürgeciler gibi olmadı, olmayacak. Afrika kıtasındaki tüm ilişkilerimizde karşılıklı saygıyı, sevgiyi, kazan kazan ilkesini temel alıyoruz. Birlikte gelişmeyi, birlikte yönetmeyi, birlikte zenginleşmeyi arzu eden bir anlayışla ilişkilerimizi geliştirmenin çabası içindeyiz.” dedi.

   

  7 anlaşma imzalandı

   

  İki ülke arasında farklı alanlarda 7 anlaşmaya imza atıldı.

  Buna göre, “Teknik ve Kalkınma İşbirliği Protokolü”, “Gelir Üzerinden Alınan Vergilerde Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması”, “Gençlik ve Spor Alanında İşbirliği Anlaşması”, “Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunmasına İlişkin Anlaşma”, “Bilişim Teknolojileri ve Diplomatik Arşiv Alanlarında İşbirliği Hakkında Mutabakat Muhtırası”, “Türk Kültür Kompleksi Arazisinin Tahsisine Yönelik Resmi Protokol”, “Hidrokarbon, Maden ve Mineral Alanında İşbirliği Mutabakat Muhtırası” imzalandı.


  Yorumlar  İlgili Haberler