• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Erdoğan duyurdu, NATO özür diledi
  Erdoğan duyurdu, NATO özür diledi
  18 Kasım 2017 09:16
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Norveç’teki askeri tatbikatta “düşman liderler” kategorisinde Mustafa Kemal Atatürk’ün görüntüsüne yer verilmesi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan adına sahte sosyal medya hesabı açılması nedeniyle Türkiye’den özür diledi.

   

  Norveç’teki NATO tatbikatı sırasında Atatürk ve Erdoğan’ın aleyhine uygulamalar olduğu tespit edilince Türkiye, ilk kez NATO bünyesindeki askeri tatbikattan askeri personelini geri çekme kararı aldı.

  Türkiye’nin NATO tatbikatından çekilme kararı, dün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklanmıştı. Erdoğan, NATO üyesi ülkelere “terör örgütlerine destek verdikleri” için sitemde bulunacağını ve bunun müttefiklik kavramına aykırı olduğunu belirterek, Norveç’te yaşanan olayı şöyle paylaştı:

  “Dün Norveç’te bir durum oldu. Norveç’te düşman tablosu diye bir tablo koymuşlar. Bu tabloda Atatürk’ün resmi ve bir tarafta da şahsımın ismi var. Hedefte bunlar. Bu haber gelince Genelkurmay Başkanımız ve AB’den Sorumlu Bakanımız, onlar da Kanada yolundaydı, bizi aradılar. ‘Böyle böyle bir durum var. Bu tatbikat da NATO tatbikatı. 40 tane askerimiz var, biz şimdi bu askerimizi çekme kararı verdik, çekiyoruz’ dediler. Dedik ki ‘Tabii, hiç durmayın hemen. Velev ki o hedefler kaldırılsa dahi 40 askerimizi süratle oradan çekin.’ Böyle bir ittifak, böyle bir müttefiklik olamaz. Oyun başka, zaman zaman değişik yerlerde de bunlar yapıldı yapılıyor.”

   

  Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile AB Bakanı Ömer Çelik’ten konuyu öğrendiğini ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) 40 kişilik askeri personelini dün Norveç’teki tatbikattan geri çektiğini duyurdu.

   

  Türkiye’yi kızdıran 2 ayrı olay

  Brüksel’deki NATO Karargahı’ndan verilen bilgiye göre Norveç-Stavanger’deki Ortak Harp Merkezi bünyesinde yürütülen tatbikatta Türkiye’yle ilgili iki ayrı olay yaşandı. İlk olayda, askeri simülasyon belgeleri arasında “Düşman Liderler Biyografisi” adıyla hazırlanan görsel sunumda, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk’ün heykeli görüntüsü bu biyografilerden birine yerleştirildi. Atatürk’ün biyografisi veya ismi değil ancak heykel görüntüsü bir başka düşman lider biyografisi içerisinde yer aldı. Bu durumu TSK personeli fark edince itiraz etti ve simülasyonu hazırlayan sivil teknisyen ise internetten yaptığı araştırmayla Atatürk heykeli görüntüsünü yanlışlıkla biyografiler dosyasına yerleştirdiği savundu. Söz konusu Atatürk heykeli görüntüsü dosyadan çıkartıldı.

  İkinci olayda ise, Norveç Silahlı Kuvvetleri mensubu ‘Recep Tayyip Erdoğan’ adıyla sahte bir sosyal medya hesabı açtı ve askeri tatbikat simülasyonu kapsamında Erdoğan adına bu hesaptan “düşman ülkeler”le işbirliği mesajları yayımladı.

  Bu iki olay üzerine NATO Komutanı Andrzej Reudowicz’in özür mektubu yayımladığı açıklandı.

   

  “Bu olay NATO’nun bakışı olarak yorumlanmamalı”

  Bu arada Norveç’teki simülasyonda Atatürk’le ilgili yanlışlığı yaptığını kaydeden görevli sivil teknisyen hakkında sözleşmesine son verilerek işten çıkarma kararı alındığı da aktarıldı. Erdoğan’la ilgili sahte sosyal medya hesabı açan Norveç ordusu mensubu şahsın ise, Türkiye kökenli bir Norveç vatandaşı olduğu ve askerlikle ilişiğine son verileceği bilgisi de verildi.

  NATO’yla Türkiye arasında gerginliğe yol açan ve Erdoğan’ın sert tepki gösterdiği olaylar üzerine NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, yazılı mesaj yayımlayarak özür diledi.

  Stoltenberg, mesajında, NATO’un Norveç’teki JWC’deki tatbikatındaki hataları/suçları öğrendiğini ve bu hata/suçlardan dolayı yaşananlardan özür dilediğini belirtti.

  Stoltenberg, bu olayları münferit ve bireysel davranışlar olarak değerlendirdi ve bu olayları NATO’nun bakışı olarak yorumlamamak gerektiğini vurguladı.

   


  Yorumlar  İlgili Haberler