• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Etiyopya Trafiği ve AKP

  Dünyanın en karmaşık trafiği Etiyopya’dadır. Ülkenin kentlerinin caddeleri çok geniş olmasına rağmen trafik lambası olmadığı için trafik tam bir keşmekeş halinde akar. Akşam evine kazasız belasız giden Etiyopyalı çok şanslıdır, zira kaza yapmamak adeta mucizelere bağlıdır.

  Ben de bu bilgiyi geçenlerde bir sosyal paylaşım sitesindeki bir videoyu izlerken edindim. Bu bana ilham verdi ve AKP’nin son günlerde iyice artan şiddeti hakkında bir yazı yazmaya karar verdim. Etiyopya’daki trafik teröründen çok daha acımasız ve tehlikeli bir şiddet trafiği bu ve ülkenin insanlarının can güvenliğine kast ediyor. Öyle ki Etiyopyalı’nın evine sağ salim dönüşü giderek Türkiyeli’ninkinden daha büyük bir olasılık gibi. Evinden çıkanın tekrar evine girene kadar en azından cop ya da gaz yememesi artık sevindirici bir olay.
  Düşünsenize, evine ekmek almaya giden çocuk vuruluyor, uzun bir komanın ardından kaybediliyor.
  Bir cenaze törenine katılmak için ibadethaneye giden bir insanın kafasına ateş ediliyor, öldürülüyor, anneler demokratik eylemlere katılmak için evden çıkan evlatlarının cesetlerini teslim alıyor ve dediğim gibi bu planlı keşmekeşin ölümcül şiddetinden kurtulanlar bu defa da polislerin tekmelerine, yumruklarına, tazyikli su ve gaza maruz kalıyor. Yargı da evinden çıkıp akşam evine döneceğini sanan yurttaşların peşinde ve iktidar partisinin herhangi bir mensubunun ya da yandaşının ihbarıyla ev yerine hapsi boylayabiliyor. Ya da işkencehaneyi. Kürdistan’da durum hep daha vahim. Avrupa’da insanlar ülkeler arasında serbest dolaşırken Kürt analar kendi ülkelerinin bir parçasından diğerine geçerken sınır boylarında vuruluyor. İki haftada iki Rojavalı kadın sınırda TSK askerlerince öldürüldü.
  Ama serbest dolaşımdaki sermayenin trafiği çok sakin. Çünkü tek yönlü. Hükumet mensuplarının kasasına doğru. Üstelik risksiz bir trafik bu. Çünkü yargı hükumetin yolsuzluklarına dokunmuyor, dokunamıyor.
  Peki şimdi soruyorum, Etiyopya trafiği mi size daha güvenli geldi, yoksa AKP’nin ölüm ve şiddet trafiği mi? Hanginiz akşamları bir yerde vurulmadan, işkencelere, tekmelere maruz kalmadan, hakarete uğramadan evinize döneceğinizden eminsiniz?


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları