• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Fazla Kilo Ömrü Kısaltıyor
  Fazla Kilo Ömrü Kısaltıyor
  20 Temmuz 2016 17:02
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

   

  Uluslararası bir araştırma ekibinin milyonlarca hastanın verilerini değerlendirmesi sonucu hazırlanan bir rapora göre, fazla kilolar ömrü kısaltıyor.

  Araştırma ekibinin başı Cambridge Üniversitesi’nden Emanuele Di Angelantonio, araştırma sayesinde fazla kilolu veya obez olmak ile erken ölüm arasında kesin bir bağlantı olduğunu ortaya koyduklarını, artan kilo ile bu riskin de hızlı bir şekilde artığını belirtiyor.

  Araştırmaya göre obez insanlarda 70 yaşından önce ölüm riski yüzde 50. Kalp hastalıkları, felç, kanser ve solunum yolu rahatsızlıklarına yakalanmak artan kilo ile daha yüksek bir ihtimal haline geliyor. Raporda, fazla kilodan erken ölüm riskinin erkeklerde kadınlardan daha yüksek olduğuna da dikkat çekiliyor.

   

  Kuzey Amerika Risk Altında

   

  Araştırmada fazla kilolu insanların normal kilolu olmasının sağlanması halinde, örneğin Kuzey Amerika her beş erken ölümden birinin, Avrupa’da da her yedi erken ölümden birinin engellenebileceği vurgulanıyor.

  Uzmanlar, fazla kilo sorununun yayılmaya devam etmesi halinde, Kuzey Amerika’da giderek artan erken ölüm oranının dünyanın diğer bölgelerinde de hakim olacağı uyarısında bulunuyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün tahminlerine göre dünyada fazla kilolu insanların sayısı bir milyar 900 milyon. Bu kişilerin 600 milyonu ise obez olarak kabul ediliyor.

   


  Yorumlar  İlgili Haberler