• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Fransız gazetecilerden dayanışma eylemi: Türkiye’den gazetecileri evlat edindiler!
  Fransız gazetecilerden dayanışma eylemi: Türkiye’den gazetecileri evlat edindiler!
  11 Ocak 2018 15:02
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Fransanın ünlü gazetecileri ilginç bir dayanışma eylemi başlattı. 14 Fransız gazeteci Türkiye’den kimileri halen tutuklu, kimileri tutuksuz yargılanan 14 gazeteciyi “evlat” edindi.

   

   

  Evlat edindikleri gazetecilere birer de mektup yollayan Fransız meslektaşları, dayanışmalarının süreklilik taşıdığını ve yargılama süreci adalete uygun bir sonuca varana kadar süreceğini vurguladılar.

   

   

  14 Fransız gazeteci ve evlat edindikleri Türkiyeli gazetecilerin listesi şöyle:

   

  Sorj Chalandon (Ahmet Şık), Catherine Clément (Çağdaş Erdoğan), Florence Aubenas (Cihan Acar), Fabienne Sintes (Zehra Dogan), Elise Luce ( Aysenur Parıldak), Edwy Plenel (Tunca Ögreten), Bernard Pivot (Turhan Günay), Annick Cojean (Kadri Gürsel), Marie-Monique Robin (Meltem Oktay), Patrick de Saint-Exupery ( İnan Kızılkaya), Pierre Haski (Ahmet Altan), Jean-Xavier de Lestrade (Kazım Kızıl), Jean-Claude Guillebaud (Mehmet Altan), Plantu (Musa Kart).

   

   

  ahmet şık destek

   

   

   

  Gazeteci – yazar Sorj Chalandon’un Ahmet Şık’a gönderdiği mektup şu şekilde:

   

   

   

  Ahmet Şık,

  Parmaklıkların arkasında tutsak olan birisi için ne tür bir dilek dileyebilir ki insan ?  Özgür olsam, Silivri’nin telleri önünde öfkemi haykırsam. Kumru olsam, uçsam şehrin üstünde, bulutları delip zindana doğru iniş yapsam. Rüzgar olsam, essem, kükresem Büyükçekmece açıklarında. Marmara’nın suyundan, tuzundan, kumundan, gelecek yağmurlardan güç alsam, üflesem hapishanenin duvarlarını titretircesine.

  İster özgür insan, ister kumru ya da rüzgar olayım, senin için tek dileğim var Ahmet, o da adalet.

  Yalnız değilsin Ahmet.  Ailen, yakınların, Türkiye’de ve dünyanın dört bir yerindeki arkadaşların, biz hepimiz senin rehin alınan özgürlüğünün bekçileriyiz, tepende uçan kuşlarız, esen rüzgârız.

  Çocuklarınızın atacağı kahkahalar, bu adaletsizliğin acısını çıkaracaktır.

  Saygıyla, sevgiyle


  Yorumlar  İlgili Haberler