• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Freedom House raporu: Türkiye özgür olmayan ülkeler kategorisinde
  Freedom House raporu: Türkiye özgür olmayan ülkeler kategorisinde
  16 Ocak 2018 11:29
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  ABD merkezli düşünce kuruluşu Freedom House’un açıkladığı 2018 Dünyada Özgürlükler Raporu’nda, Türkiye “kısmen özgür” kategorisinden “özgür olmayan ülkeler” arasına alındı.

   

  “Demokrasi Krizi” başlıklı raporda Türkiye’nin özgür olmayan ülkeler kategorisine alınmasında, siyasi haklar ve bireysel özgürlüklerde yaşanan gerileme gerekçe olarak gösterildi. Raporda “Basına, sosyal medya kullanıcılarına, protestoculara, siyasi partilere, yargıya ve seçim sistemine yapılan ve gittikçe artan saldırılar, ve gittikçe bozulan iç ve bölgesel güvenlik ortamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın devlet ve halk üzerinde kendi şahsi kontrolünü empoze etmeye çalışması nedeniyle, Türkiye’nin notu 2014’ten bu yana düşüyor” denildi.

   

   

  195 ülkenin ele alındığı raporda, “özgür olmayan ülkeler” kategorisinde 49 ülke bulunuyor. 88 ülke ise “Özgür olan ülkeler” kategorisinde.

   

  Listenin en altında Suriye, Güney Sudan ve Eritre yer alıyor.

   

   

  “Darbe girişimi sonrası cadı avına dönüştü”

   

  Raporun Türkiye ile ilgili kısmında yer alan ifadeler şöyle:

   

  “Erdoğan partisindeki rakiplerini ve geçmişteki müttefiklerini dışarı attı, medya patronluklarını kendi ihtiyaçlarına uyacak şekilde yeniden yapılandırdı, anlamlı bir kuvvetler ayrılığının bulunmadığı bir ‘süper başkanlık’ sistemi yaratmak için rağbet görmeyen anayasa değişikliği referandumunu yaptı.

   

  2016’daki darbe girişimine verdiği karşılık gittikçe yayılan bir cadı avına döndü. 60 binden fazla kişi gözaltına alındı, 160’tan fazla yayın kuruluşu kapatıldı, 150’den fazla gazeteci tutuklandı.

   

  Ülkenin en büyük 3. siyasi partisinin liderleri hapishanede. 100’den fazla belediye başkanı OHAL kapsamında ya da Cumhurbaşkanından gelen siyasi baskılarla görevlerinden alındı.

  Hükümet, bu baskıyı Türkiye sınırları dışına da çıkararak, şüphelilerin Interpol tarafından yakalanması için bir dizi kırmızı bülten yayınladı.”

   

   

  Raporda Türkiye ayrıca son 10 yılda 34 puan kaybederek, özgürlüklerin en çok gerilediği ülke oldu.

   

   

  Kaynak: BBC Türkçe


  Yorumlar  İlgili Haberler