• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Gazetecilik yargılanıyor: Cumhuriyet ve Özgür Gündem’de dava günü
  Gazetecilik yargılanıyor: Cumhuriyet ve Özgür Gündem’de dava günü
  31 Ekim 2017 09:38
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Cumhuriyet ve Özgür Gündem gazetelerinin ana davaları bugün görülüyor. Gazeteciler iki ayrı davada bugün hâkim karşısına çıkacak.

   

  Çağlayan’daki İstanbul Adliyesinde hem Cumhuriyet davası hem de Özgür Gündem davası görülecek.  Gazeteciler ise yargılananın gazetecilik olduğuna dikkat çekerek haber alma ve verme hakkına sahip çıkmak için duruşmalara katılım çağrısı yaptı.

   

   

  CUMHURİYET’TE TUTUKLULUĞUN BİRİNCİ YILI

  Cumhuriyet Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu ve gazetenin İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay 365 gündür tutuklu. Gazetenin muhabiri Ahmet Şık 304, gazetenin muhasebe çalışanı Emre İper ise 207 gündür Silivri Cezaevi’nde.  Davanın 4’ncü duruşmasında, Cumhuriyet Gazetesi’nin eski yazarlarından Mehmet Faraç tanık olarak dinlenecek. Duruşma öncesi adliye önünde açıklama yapan gazeteciler, “İçerideki ve dışarıdaki gazeteciler ne susacak ne boyun eğecek” dedi.

   

  cumhuriyet23

   

  ÖZGÜR GÜNDEM’DE 5. DURUŞMA

  Kanun hükmünde kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile ilgili 16 Ağustos 2016’da İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği tarafından açılan davanın 5’inci duruşmasında, gazetenin Yayın Danışma Kurulu Üyeleri Aslı Erdoğan, Necmiye Alpay, Bilge Aykut, Ragıp Zarakolu ve Filiz Koçali, Genel Yayın Yönetmeni Zana (Bilir) Kaya, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya, İmtiyaz Sahibi Kemal Sancılı ve Yazar Eren Keskin yargılanıyor. Davada tutuklu yargılanan Kızılkaya 440 gün, Sancılı ise 301 gün sonra 5. defa mahkemeye çıkacak.

   

   


  Yorumlar  İlgili Haberler