• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  GERÇEK YÜRÜYOR

  Emile Zola’nın şu sözünü cok severim: “Gerçek yürüyor ve onu hiçbirşey durduramayacaktir.” Zola bu sözü 1898 yılında Dreyfus davası sırasında söylemiş. 2007 yılında Diyarbakır Cezaevi Gerçekleri Araştırma Komisyonu da çalısmalarına iste bu sloganla başladı. Kürt halkından 30 sene sonra Türkiye toplumunun büyük bir kesimi Diyarbakır zindanlarında yaşananları artık öğreniyordu. Devletin üstünü örtmeye çalıştığı bir gerçek gün yüzüne çıkıyordu. Kürt Özgürlük Hareketi’nin bir kazanımı olarak Türkiye toplumu ertelenmiş bir yüzleşme sürecine giriyordu.

  Aslında bireysel hayatlarda da böyledir. Bir gerçeği ne kadar unutmaya unutturmaya çalışırsanız çalışın, kendinizden bile saklamaya çalışın, bir süre sonra ruhunuzda birçok komplikasyona yol acmış olarak eskisinden de şiddetli olarak ortaya çıkar.

  İletisim çağı denilen bir çağın artık dijital medya ve sosyal paylaşım siteleri ile ileri bir evresine geçtiği bir dönemde TC devlet- hükumetinin Özgür Gündem ve diğer Kürt medya organlarına yönelik uygulamaya çalıştığı susturma ve yasaklama operasyonları devlet-hükumetin gerçeğin bu gücünden haberdar olmadıgını ortaya koyuyor.

  KCK operasyonları çerçevesinde tutuklanan gazeteciler, kapatılan televizyonlar ve nihayet geçen hafta Özgür Gundem’e yapılan gece operasyonu ve bir ay kapatma devlet-hükumetin bu aymazliginin göstergesi. Artan tepkiler sonrası kararın geri alınması olumludur.

  Söz konusu gazete Özgür Gündem olmasa da Zola’nın sözü bir sekilde yine kanıtlanırdı ama bir de üstüne üstlük kapattıkları gazete Özgür Gündem ve gizlemek istedikleri Kürt hareketinin kazanımları.

  Yahu, bu gazetenin bütün tarihi yasaklara karsı direniştir. Bu gazetenin okurlarının yakından tanık oldugu bütün o şiddet ve zulüm ile susturamadiklari Kürt medyasını, gizleyemedikleri Kürt Özgürlük Hareketi’nin kazanımlarını tam da Newroz zaferimizin bir kez daha muktedirleri şaşkına çevirdiği bir dönemde mi engelleyecekler?

  Zaten sorun da bu şaşkınlıkları. Ne yapacaklarını bilememeleri. Bu yüzden boyle aymazliklara kalkışıyorlar.

  Oysa Kürtler artık kendi medyasını oluşturma konusunda birçok başka alanda oldugu gibi olgunlaşti. Kürt Özgürleşmesi artık bu halkın kimliği oldu.

  Bu yüzden de Özgür Gundem’e getirilen yasağın ardından bir kez daha Emile Zola’nın sözünü tekrarlayabiliriz.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları