• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Gizli ajanda mı?

  Bırakuji, Kürtler’in toplumsal tarihlerinde bir kez daha asla yaşamak istemeyecekleri bir durum. Bu türden olaylar Kürtler’in ulusal bilincinin olgunlaşmasının ve kurumlaşmasının önüne set çekiyor. Uzun süreli etkisi oluyor. Kürtler, Kürdistan’ın dört parçasında her bir parçanın özgünlüğüne göre ve Kürdistan genelinde ise ulusal kimliklerinden ötürü öylesi bir kuşatma altında ve öyle kritik bir süreçten geçiyor ki, ulusal bilince her zamankinden çok ihtiyaçları var.
  Ancak maalesef bugün bazı Kürt liderleri ve kurumları diğer parçalarda kendi kardeşlerini ezen kimi güç odakları ile öyle ticari ve siyasi ilişkiler içinde ki, bırakın Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın işaret ettiği ulusal kongreyi toplayıp ulusal bilinci kurumlaştırmayı, adeta karşı devlet, hükümet ya da örgütlerle kendi kardeşlerine karşı ittifak halinde olabiliyor.
  Tam da Türkiye’de HDP bir yükseliş trendi içindeyken ve seçim çalışmaları bu yüzden hükümetin saldırısı altındayken, Rojhilat’ta meydana gelen çatışma ister istemez bunun Kürt Özgürlük Hareketi’ni provoke etmek amaçlı olduğunu düşündürtüyor insana. Bu dolayımla HDP’nin yükselişinin durdurulmak isteniyor olması ihtimal dahilindedir.
  Xinere-Kelaşin’de KDP-İ ve PKK arasındaki çatışmaya Türk Hükümeti ve ittifaklarının bir gizli ajandası sebep olmuş olabilir.
  TSK, uzunca bir süredir Kürtler’i provoke etmek için çeşitli girişimlerde bulunuyor yine. Böylesi bir süreçte, KDP-İ’nin Xinere-Kelaşin bölgesine yerleşme çabası içinde olup saldırgan bir tutum almasının kaynaklandığı yer Türkiye’deki provokasyonların kaynaklandığı adresten ne kadar uzak olabilir?
  Güney Kürdistan’da yönetimde olan güç konjonktürel nedenlerle AKP hükümeti ile yakın ilişki içinde olabilir. Bunun nedeni ticari, ideolojik ya da siyasi olabilir. Siyasette pragmatizm mümkündür, sıkça rastlanan bir tutumdur.
  Ancak iş ortak provokasyon ve operasyonlara kadar gelirse, o zaman bu ihanet olarak tanımlanabilir.
  Kürt halkı böylesi bir kritik süreçte kimin ne yaptığını yakından izliyor.
  Bugün kısa vadeli çıkarlar ve rant için halkına karşı bir tutum alanlar, orta veya uzun vadede Kürt halkının nezdinde meşruiyetini yitirecektir.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları