• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Görülmeyen gerçek: IŞİD’ten kalan çocuklar
  Görülmeyen gerçek: IŞİD’ten kalan çocuklar
  5 Aralık 2017 17:30
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Irak Sosyal Çalışmalar Bakanlığı, çok sayıda yabancı IŞİD’li çocuğunun kamplarda yaşadığını, bunların, kendi ülkelerine teslim edilmesinin beklendiğini açıkladı.

  Rudaw’ın haberine göre, IŞİD’lilerin çocukları, Irak’ta örgütten kalan bir başka sonuç. Bu çocuklar ya zorla silah altına alındı ya da canlı bomba yapıldı. En iyi durumda olanları ise savaşta dünyaya gözünü açtı ve resmi kimlikleri yok. Irak hükümeti, yabancı uyruklu IŞİD’lilerin çocuklarını kendi ülkelerine teslim etme çabası içinde.

   

  Irak Parlamentosu Yasa Komisyonu Üyesi Mahmud Hasan, “Yabancı IŞİD’lilerin çocuklarının annelerinin Irak kimliği yoksa yasal olarak bu ülkede hiçbir hakları yok. Bu yüzden Irak bunları kendi ülkelerine teslim etme hakkına sahip. Ancak anneleri Iraklı ise farklı şekilde muamele yapılacaktır” dedi.

   

  Geçtiğimiz Eylül ayında Irak, Çeçenistanlı 5 IŞİD’li çocuğu Rusya’ya teslim etti. Irak Sosyal Çalışmalar Bakanlığı da Türkmenistan, Çin ve bazı Ortadoğu ülkeleri uyruklu 20 IŞİD’li çocuğun olduğunu belirtiyor.

   


  Yorumlar  İlgili Haberler