• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Gündemi ortaklaştırmak

  Cumhuriyet gazetesine düzenlenen operasyon önümüzdeki döneme ilişkin önemli işaretler verdi. Gerek gazetenin kurumsal olarak Türkiye Cumhuriyeti tarihi bağlamında taşıdığı sembolik değer gerekse ana akım medya olarak tanımlanabilecek olması sebebiyle; hükümetin sansür ve özgürlüklerin kısıtlanması hedefine nasıl kararlı ve hızlı ilerlediğini ya da ilerleme arzusunda olduğunu gösteriyor bu operasyon.

  Ancak bir başka şey daha söz konusu ki bu da operasyonun zamanlaması.
  Cumhuriyet operasyonu gündemi aniden değiştirerek bir gün önce gerçekleşmiş olan bir başka önemli olay hakkında, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın tutuklanmaları ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atama girişimleri hakkında fazlaca konuşulmasını özellikle ülkenin batısında engellemiş oldu. Tabii bu kendisini Türk olarak tanımlayan yurttaşlar için böyle, Kürtler bu travmatik olayı kabullenmez ve seçilmişlerinin özgürlüğü için mücadeleden kaçınmaz.
  Ancak Kışanak ve Anlı’nın tutuklanmalarının siyasi olduğu kadar sosyolojik etkilerinin olacağı da açıktır. Diyarbakır’ın bölgenin en büyük kenti olması ve eş başkanların seçilirken aldıkları oy sayısı, onların tutuklanmasının Kürtlerin çoğunluğu üzerinde yapacağı etkinin de büyük ve birçok açıdan da yeni bir etki olmasına yol açacaktır.
  Kürtler, bu olayı yurttaşlık haklarının tanınmaması olarak algılayacaktır. Devletin kendilerinden seçme ve seçilme hakkını aldığını düşüneceklerdir. Bunun özellikle genç kuşaklardaki etkisi de travmatik olacaktır.
  Siyasi kararlar bazen kısa vadeli olarak iktidarlara istediğini sağlayabilir ancak bunların yapacağı sosyolojik etkiler çok daha uzun vadeli olur. Maalesef hükümet Kürt meselesinde kısa vadeli kararlar almayı sürdürmektedir.
  Eğer bir ülkede bir halk kendisinin yurttaş olarak kabul görmediğini düşünmeye başlarsa, o ülkede artık toplumsal barış kalmaz, hatta bir toplumdan söz edilemez; çözülme başlamıştır.

  Yukarıda da dediğim gibi Cumhuriyet gazetesine yönelik operasyonun ülke gündemini değiştirmesi daha çok ülkenin batısında olacak, Kürtler ise Diyarbakır operasyonunu gündemin birinci maddesi olarak tutacaklardır. Ve bundan sonraki siyasi kararlarını biraz da buradan yola çıkarak alacaklardır.

  Bu yüzden Batı’daki Kürt ya da HDP seçmeni olmayan yurttaşlar da Kışanak ve Anlı’nın tutuklanmalarını mesele etmekten kaçınmamalı, gündemlerinden çıkarmamalıdır.

  Ancak bu ortak gündem ya da gündemi ortaklaştırma ülkedeki çözülmeyi yavaşlatabilir, Kürtlere bir arada yaşam yönünde umut verebilir.

  Toplum olmanın bir yolu da ortak gündeme sahip olmaktır.

  Türkiye demokrasi güçlerinin ortak gündemi bugünlerde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Cumhuriyet gazetesi operasyonları olmalıdır.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları