• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  GÜNEŞİN ÖZGÜR KADINLARI

  İnsanlık tarihinin korunması gereken zihniyet değerleriyle, aşılması gereken zihniyet dogmalarını derin bir bilinç savaşımıyla ayrıştıran ve çağın vicdanını temsil eden ‘güneşin özgür kadınları’, karanlık zihniyet bulutlarının sarmaladığı coğrafyamızda her geçen gün kurtuluşu müjdeleyen güneş ışıklarının parıldayan kılavuzlarına dönüşüyorlar.

  Çağın ruhuyla uyumlu bu yeni etik zihniyet dünyasındaki büyük dönüşüm üzerinden ideolojik bir yetkinlik kazanan güneşin özgür kadınları, dünya gericiliğine karşı bitimsiz bir zihniyet savaşımı veriyor.

  Ahlaki politik toplumun vicdani değerlerinin savunusuna soyunan güneşin öteki kadınları, yaşam eylemselliklerinde yeni yaşama dair ahlaki tutumun pratik yürütücüsü konumundadırlar. Bu kesintisiz ve kararlı yürüyüş, uğradığı her yere kalıcı izler bırakıyor, kök salıyor!

  Ortadoğu özgünlüğünde dondurulmuş hakikat ve anlamı tekrar dirilten ve de yaşamsallaştıran, bu özgür kadınların emsalsiz mücadelesidir ve bu emsalsiz bedellerle yaratılan çaba aynı zamanda temsiline soyunduğu ideolojik zihniyetin içini doldurma hamlesidir de.

  Politik duyguların esnek ve duyarlı sosyal mantığıyla toplumsal sorunlara eğilen, zihniyet dönüşümüyle yüklenen ve de ezberleri bozan güneşin özgür kadınları yeni yaşamda varlığını gün be gün belirginleştiriyor. Soyut teorik elitist önermeler üzerinden değil; somut, toplumcu inşa üzerinden yaşama dokunuyor ve kendisini kurumlaştırıyor, var kılıyor!

  Doğuştan gelen doğal ve esnek bir etik bilince sahip olan bu özgür kadınlar, hiçbir engel tanımadan ve önyargılara takılmadan toplumsal özgürlük mücadelesine koşuyorlar. Adil ve barışçıl bir paylaşım terazisini hayatın her alanına kuruyorlar. Buradaki temel toplumsal denge, kadının ahlaki politik vicdandır.

  Güneşin özgür kadınları özgürlük ve eşitliği evrensel bir değere dönüştürdüler. Buna ahlaki bir saygınlık da kazandırdılar. Bunu bilince çıkardığımızda görüyoruz ki, eşitleyen bir özgürlük, hayatın en büyük erdemidir; bencil tatminsizlik ve sömürünün de yegane ilacıdır.

  Ahlaki politik toplumu optimum dengede tutan ve güce dönüştüren özgür kadının üretken politik bilincidir. Bu ilkeler duruşu, kapitalist modernitenin kurgusal değerlerine karşıda en büyük toplumsal güvencedir.

  Yaşam bilgesinin baktığı yerden hayata bakmak ve yitirdiğine yitirdiğin yerde kavuşmak, işin özünü kavramayı gerektirir. Bu açıdan bakıldığında yol uzun çaba büyüktür!

  Özcesi; özgür iradeye dayalı kadın örgütlülüğünü yaratma mücadelesi özgür yaşama dair inancı büyütmüş durumdadır. Sonsuz aşkla özgürleşme tutkusu, yaşam özgürlükçülüğü noktasında umutlarımızı çığ gibi büyütüyor.

  “Biz, öncesiz ve sonrasız yalnızlar(…) Kadın bazen değerli bazen korkulan ama bize her zaman başka gözüken nesnedir.

  Aşk seçimdir.

  Aşk var olmak istiyorsa dünyadaki yasakları çiğnemek zorundadır.”

  Octavio Paz-Yalnızlık Dolambacı


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları