• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Hak savunucusu Kurşun çocuğuyla görüşemiyor
  Hak savunucusu Kurşun çocuğuyla görüşemiyor
  13 Eylül 2017 10:53
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Büyükada’da tutuklanan hak savunucularından Günal Kurşun’un 2 yaşındaki çocuğuyla telefonla görüşme imkan tanınmadığı ortaya çıktı.
  CHP’li vekiller, Büyükada’da tutuklanan hak savunucularını cezaevinde ziyaretti sonrasında Hak savunucularından Günal Kurşun’un 2 yaşındaki çocuğuyla telefonla görüşme imkan tanınmadığı ortaya çıktı. Ayrıca, Nalan Erkem kelepçeli muayene dayatıldığı, İdil Eser’in birinci derece yakını olmadığı için arkadaşlarıyla görüştürülmediği ve Özlem Dalkıran’a ise Ermenice sayfalar nedeniyle AGOS Gazetesi verilmediği aktarıldı. Hak savunucularının FETÖ sanıklarıyla aynı koğuşa konulduğu öğrenilen hak savunucularının kendi arkadaşlarıyla aynı koğuşa geçmek istediklere öğrenildi.

  İstanbul Büyükada’da düzenledikleri toplantıya yapılan polis baskınıyla gözaltına alınıp tutuklanarak Silivri Cezaevine gönderilen hak savunucularından İnsan Hakları Gündemi Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri Günal Kurşun ve Veli Acu, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Temsilcisi İdil Eser, Yurttaşlık Derneği’nden Nalan Erkem ve Özlem Dalkıran, Kadın Koalisyonundan İlknur Üstün’ü, CHP Milletvekilleri Şenal Sarıhan ve Candan Yüceer Silivri Cezaevi’nde ziyaret etti. Vekillere Almanya vatandaşı Peter Staudtner ve İsveç vatandaşı Ali Garavhi de eşlik etti ancak tercüman verilmediği için Standtner ve Garavhi hak savunucularıyla görüşemedi.

  Ziyarete ilişkin Evrensel’e bilgi veren CHP’li vekiller, hak savunucularının morallerinin yüksek ve dirençli olduklarını belirterek “OHAL gerekçesiyle yasada açıkça belirtilen bazı hakların tutuklular tarafından kullanılmasına engel olunduğunu öğrendik. Haberleşme , sosyal etkinliklerden faydalanma, avukat görüşü gibi hakların kısıtlanması bu uygulamalardan sadece bazıları” dedi. CHP’li vekillere aracılığıyla taleplerini ileten hak savunucuları, FETÖ sanıkları ile aynı koğuşlarda kaldıkları için kendi arkadaşlarıyla birlikte kalacakları bir koğuşa geçmek talebinde bulunuyor. Hak savunucuları FETÖ sanıklarıyla siyasi nitelikleri nedeniyle iletişim sıkıntısı yaşadıklarını belirterek, bu durumun her iki taraf için de tam bir tecrit ortamı olduğunu söyledi. Hak Savunucuları, haberleşme, iletişim, mektup yazma, spor ve sosyal aktivitelerden faydalanma haklarının da engellendiğini de ekledi. Hak savunucularından Günal Kurşun, tutuklandıktan tam 54 gün sonra ilk defa edindiği telefon ile görüşme hakkını da kullanamazken, boşanmış olduğu eşiyle görüşme hakkı verildi. 2 yaşındaki çocuğu ile telefonda görüşme hakkı vardı ancak 2 yaşındaki çocuğuyla refakatsiz konuşması mümkün olmadığı için bu hakkında 11 Eylül tarihinde kullanamadı. ANKARA


  Yorumlar  İlgili Haberler