• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Hakan Atilla davasına Türkiye’den ilk tepki: “Türkiye’nin içişlerine müdahale edilmiştir”
  Hakan Atilla davasına Türkiye’den ilk tepki: “Türkiye’nin içişlerine müdahale edilmiştir”
  4 Ocak 2018 10:15
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  ABD’deki Hakan Atilla davasıyla ilgili açıklama Dışişleri Bakanlığı’ndan geldi. Bakanlık “Daha önce örneğine rastlanmamış bir şekilde Türkiye’nin içişlerine müdahale edilmiştir. Hukuk ayıbına dönüşen kararın düzeltilmesi en büyük temennimizdir” dedi.

   

   

  Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

  “New York Güney Bölgesi Savcılığı’nca hazırlanan SR 15 Cr.867 (RMB) numaralı tadil edilmiş iddianame temelindeki davada Halkbank Genel Müdür yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın juri tarafından altı suçlamanın beşinden suçlu bulunmuş olması haksız ve talihsiz bir gelişmedir.”

  “ABD mahkemesi, sahte ve siyasi istismara müsait sözde “delillere” dayanarak gerçekleştirilen ve Türkiye’nin iç meselelerinin gerçek dışı kurgular temelinde tartışıldığı bir süreçte, daha önce örneğine rastlanmamış bir şekilde Türkiye’nin içişlerine müdahil edilmiştir.”

  “Bu arada ABD tarafından maddi ve lojistik destek sağlanmak suretiyle bazı FETÖ mensuplarının yargı sürecini etkileyecek gerçek dışı iddialarda bulunmalarına ve sahte deliller sunmalarına fırsat verilmesi mahkeme sürecinin ciddiyetini ve inanılırlığını yok etmiştir. Bu haliyle bir hukuk ayıbına dönüşen kararın düzeltilmesi en büyük temennimizdir.”


  Yorumlar  İlgili Haberler