• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Hakikate Yönelmek Esaslı İştir

   

  Hikâyelerde bütünlük olması ve sırasıyla giden konular istenir. Oysa ben aykırı durmayı, sıradan çıkmayı severim. Bakın, birkaç sahne önce neler olduğu beni ilgilendirmez. Sizi temin ederim ki, birkaç dakika sonra yaşanacak sahneyi de pek umursamam. Bütünlüğü sağlayamadığım için sizden özür dilerim. Bir yazar olsaydım, bu konulara çok dikkat ederdim. Ama sizin de nazarınız da bunu belirtmek isterim ki, ben bir yazar değilim. Yine bir eleştiriden yola çıkarak bunları önünüze serdiğimi düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Bir kısım yakınlarım tarafından “Ah ne güzel! Sol gazete…” dedikleri, benim için “kampüs gazetesi” olan bir mecmuanın yazarı az önce canlı yayında nasıl hikâyeci olunur, buna dair bilgiler ve ipuçları verirken aklıma bunlar geldi. Ve siz değerli okurlarımla bunları paylaşmak istedim. Tamam, yazar değilim ama okurlara sabah kahvaltı yaparken, işe giderken veya hafta sonu yatağında uyandıktan sonra göz attığı bir şeyler karalıyorum. Ama yine de üstüne basa basa deklare etmem gerekirse, ben yazar değilim. Deklare dedim, çok iddialı bir kelime kullandığımın farkındayım.

  Her neyse, hakikati aramak için çıktığım bu yoldan yanlışa sapalı çok oldu. Kendim, irademin el verdiği şekilde doğru yoldan gitmeyi çok isterdim. Fakat şartlar olgunlaşmadı veya başarısız olmak için her zaman bir sebep vardı. Eğer yazar olsaydım şimdiye kadar hakikatin peşinden gitmiş, ümüğünü sıkmış, boyunun ölçüsünü almış biri olarak pekâlâ İzmir’in en görkemli sanat galerilerinde boy gösterip yatağa attığım her kadın için memnun olurdum. Ama olmadım. Yaşlı annemle birlikte akşamları ona bir fincan kahve yaparak, ara sıra birkaç arkadaşımla rakı içmeye gitmek dışında hayatıma renkli bir an katmadım. Ziyadesiyle bunların hepsinin yazar olmamamdan kaynaklandığını kabullenip, başımı önüme eğeli çok oldu.

  Herkes bir doğrunun peşinde koşmak ister. Doğrunun gerçekliği tartışılabilir tabii… Zira hepimizin farklı doğruları ve gerçekleri olmasaydı, hayat çekilmez olurdu. Sana göre doğru olan bir gerçeğin arkasına sığınmak ile karşındaki insanın bir aynı konuda farklı bir doğruya ve gerçeğe yapışması hayatın ne kadar kolay ve basit olduğunun göstergesi aslında…

   


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları