• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Hangi özgür basın?

  Sağcılar ve dinciler bunu çok uzun süredir yapıyor. Solun sloganlarını, halkçı, toplumcu söylemlerini alıp basit bir popülizm hamasetine dönüştürüyor ve yıpratıp, kullanıp, işleri bittiğinde bir kenara atıyorlar.

  Bugün iktidarda olan AKP de zamanında soldan epey slogan, kavram çaldı. Öyle ki bu taktikleri tuttu ve yoksul kesimlerden, büyük kentlerin varoşlarından epey oy devşirdiler.

  AKP, iktidara gelirken mağduriyet söylemlerini bol keseden kullandı. İşin tuhafı şimdi de kullanıyor. Oysa çoktan mazlumdan zalime dönüşmüş durumda ve bir zamanlar sırtlarına basıp iktidar katına çıktıkları yoksul ve emekçi kesimleri şimdi sadaka karşılığı seçimden seçime sandığa getiriyor, seçim geride kalır kalmaz gelsin yolsuzluklar ve sömürü.

  Aynı şey ifade ve basın özgürlüğü için de geçerli. Hâlâ 28 Şubat medyasının yaptığı kepazelikleri gündeme getirmeleri anlayışla karşılanabilir ama bugün kendi hükümetleri ve yandaşı gazeteciler daha beterini yapmıyor mu?

  Şu son 14 Aralık operasyonunun ertesinde hükümetin güdümündeki gazete ve televizyonların yaptığına gazetecilik denmez herhalde.

  Fakat operasyona uğrayan ekibin, yani cemaatin “özgür basın  susturulamaz” sloganını atması da hiç inandırıcı değil.

  Daha düne kadar masa başı haberlerle insanların hayatlarını karartan, emekçiler ve Kürtler’in mağduriyetlerini görünce bir zil takıp oynamadıkları kalan bu insanlar, hangi basın özgürlüğünden söz ediyor.

  Paris’te üç sosyalist Kürt siyasetçi kadın öldürüldüğünde sosyal medyalarındaki resmi hesaplarından “Paris şimdi daha güzel” diyen, kampanya yapan bunların televizyonları, gazeteleri değil miydi?

  “KCK Basın” adı altında Kürt Özgür Medyası’nın çalışanları hapse atıldığında, “örgüt emretti, haber yaptılar” diye manşet atanlar bunlar değil miydi?

  Ahmet Şık ve Nedim Şener’e yapılanlar unutuldu mu? “Gazetecilikten alınmadılar” demiştiniz.

  Bu ülkede özgür medyanın hem İstanbul merkezi hem Ankara bürosu 3 Aralık 1994’te hükümet emriyle bombalandı. Katliam yapılmak istendi. Gencecik bir gazeteci şehit oldu.

  “Basın şehidi” kavramını bilir misiniz?

  Özgür Gündem’in kaç çalışanının katledildiğini, gözaltında kaybedildiğini?

  “Özgür Basın Susturulamaz” sloganı size yakışmıyor.

  İkna olmamızı beklemeniz lazım.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları