• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Hawking: Yıldızlararası yolculuk gerçek olabilir
  Hawking: Yıldızlararası yolculuk gerçek olabilir
  4 Mayıs 2016 16:03
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Evrenbilimci ve fizik profesörü Stephen Hawking, başka bir yıldız sistemine minik bir uzay aracı gönderme projesine destek verdi.

  Bir kuşak boyunca sürecek olan yolculukta uzay aracı trilyonlarca kilometre yol kat ederek en uzağa gönderilen araç olacak.

  Milyarder Rus işadamı Yuri Milner bilgisayar çipi boyutundaki “uzay gemilerinin” geliştirilmesi için 100 milyon dolar bütçeli bir araştırma programı başlatmış bu projeye Facebook kurucusu Mark Zuckerberg de destek vemişti.

  Yıldızlar arası yolculuk pek çok kişinin rüyası ancak gerçekleştirilmesi için ciddi teknolojik engeller bulunuyor.

  Professör Hawking BBC’ye açıklamasında bu hayalin tahmin ettiğimizden daha kısa sürede gerçekleşebileceğini söyledi.

  Hawking “Eğer insan türü olarak hayatta kalmak istiyorsak yıldızlara açılmamız gerekiyor” dedi.

  Yıldızlara ulaşmak için 30 bin yıl lazım

  En yakın yıldız sistemi 40 trilyon kilometre mesafede. Bugünün teknolojisi kullanılırsa o sisteme ulaşmak 30 bin yıl sürüyor.

  Uzmanlar daha fazla araştırma ver geliştirme yaparak yolculuk süresini 30 yıla indirebilecek bir uzay aracı yaratmanın mümkün olabileceği kanısına vardılar.

  Bu kavrama göre uzay aracı elektronik cihazlarda bulunan çip boyutuna indirilecek. Daha sonra bu mini uzay gemilerinden bin tanesi dünyanın yörüngesine fırlatılacak. Her birinin güneş yelkeni olacak.

  Bu bir yelkenli tekneye benziyor. Ancak rüzgar yerine itici güç ışık olacak. Dünyadaki dev bir lazer her bir uzay aracını güçlü biçimde itecek ve böylece ışık hızının yüzde 20’sine ulaşmaları sağlanacak.


  Yorumlar  İlgili Haberler