• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  HDP 2017’yi böyle geçirdi: 5 vekillik düşürüldü, 330 duruşma görüldü, binden fazla kişi tutuklandı
  HDP 2017’yi böyle geçirdi: 5 vekillik düşürüldü, 330 duruşma görüldü, binden fazla kişi tutuklandı
  27 Aralık 2017 14:34
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  9 milletvekili tutuklu bulunan HDP, 2017 yılını yargılamaların yoğunluğundan Meclis ve adliye koridorları arasında mekik dokuyarak geçirdi.

   

   

  Meclis’in ikinci büyük muhalefet partisi olan Halkların Demokratik Partisi HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş dahil olmak üzere 9 milletvekili hala tutuklu bulunan HDP’nin 2017 yılında 5 milletvekilinin vekilliği düşürüldü, yargılanan milletvekillerinin 330 duruşması görüldü. HDP üyeleri ve yöneticilerine dönük operasyonlarda ise 6 bin 750 kişi gözaltına alındı ve bin 864 kişi tutuklandı.

   

  1 Ocak 2017 tarihinden bu yana tutuklu ve tutuksuz yargılanan HDP’li milletvekillerinin en az 330 duruşması görüldü. Yıl boyunca en az 23 milletvekili çeşitli tarihlerde gözaltına alınıp tutuklandı.

   

  Duruşmaların birçoğuna tutuklu milletvekilleri getirilmezken, sadece ikişer kez Figen Yüksekdağ ve Abdullah Zeydan tutuklu bulundukları dosyalar kapsamında duruşma salonunda hazır edildi. Tutuklu bulunduğu dosyadan 399 gün sonra duruşması görülen Demirtaş ise “güvenlik” gerekçesiyle hiçbir duruşmaya getirilmedi.

   

  Düşürülen vekillikler

  HDP’li milletvekilleri sadece tutuklanmakla kalmadı milletvekillikleri de düşürüldü. İlk olarak 21 Şubat 2017’de HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın hem milletvekilliği hem de parti üyeliği düşürüldü. Ardından HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan ve Siirt Milletvekili Besime Konca’nın milletvekillikleri de aldığı ceza gerekçe gösterilerek düşürüldü. Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ve Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk’ün milletvekilleri ise, Meclis tarihinde ilk kez “devamsızlık” gerekçesiyle düşürüldü.

   

  HDP operasyonları: Bin 864 kişi tutuklandı

  Gözaltı ve tutuklama operasyonları HDP’nin vekilleri ile de sınırlı kalmadı, üye ve yöneticileri de bu operasyonlardan nasibini aldı.

  HDP’nin Bilgi İşlem Birimi tarafından 1 Şubat-24 Kasım tarihleri arasında tutulan verilere göre HDP’ye dönük operasyonlarda en az 6 bin 750 kişi gözaltına alındı ve bin 864 kişi tutuklandı.

  Tüm bunlara rağmen HDP’li vekiller Meclis’te muhalefet görevini yerine getirmeye devam etti.  HDP’li milletvekilleri, 1 Ocak 2017’den bugüne kadar ağırlıklı olarak insan hakları ihlalleri olmak üzere 2 bin 262 soru önergesi verdi. Aynı dönem aralığında 279 araştırma önergesi sunan HDP’liler 27 de kanun teklifi verdi.

   

  (Kaynak: Gazete Karınca)


  Yorumlar  İlgili Haberler