• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  HDP, Başbakanın peşini bırakmıyor
  HDP, Başbakanın peşini bırakmıyor
  8 Kasım 2017 08:58
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Dünya gündemini sarsan Paradise Papers skandalında Başbakan Binali Yıldırım’ın çocuklarına dair belgelerin de yer alması sonrası muhalefet skandalın peşini bırakmıyor. HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan konu ile ilgili olarak, Başbakan Binali Yıldırım tarafından yanıtlanması talebi ile soru önergesi verdi.

   

  ibrahim ayhan

   

  380 gazetecinin yer aldığı Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu tarafından 1 milyon 300 bin belgenin incelenmesi ile hazırlanan ve 6 Kasım 2017 tarihinde yayınlanmaya başlanan “Paradise Papers” dünya ile birlikte Türkiye gündemini de sarsmaya devam ediyor.  Yayınlanan belgeler arasında Başbakan Binali Yıldırım’ın yakınlarına ait belgelerin de ortaya çıkmasının üzerine HDP konuyu Meclis gündeminde tutmaya devam ediyor.

   

   

  HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan soru önergesinde Binali Yıldırım’a şu soruları yöneltti:

   

  380 gazetecinin yer aldığı Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu tarafından 1 milyon 300 bin belgenin incelenmesi ile hazırlanan ve 6 Kasım 2017 tarihinde yayınlanmaya başlanan “Paradise Papers” dünya gündemini sarsmıştır. Bu belgeler, üst düzey siyasetçiler ve iş insanlarının ülkelerinden vergi kaçırma suretiyle yaptıkları yolsuzlukları konu edinmektedir. Söz konusu kişiler kazançlarını ülkelerinde vergiye tabi tutmak yerine, Malta gibi ülkelerde kendilerine “Vergi Cenneti” oluşturmaktadırlar.

  ABD Ticaret Bakanı, Kanada Başbakanı, İngiltere Kraliçesi, Türkiye Başbakanı gibi farklı ülkelerden 120’den fazla üst düzey siyasinin yakınlarına ait çok sayıda gizli belge ortaya çıkmıştır. Bu belgeler ışığında sizin iki oğlunuz, dayınız ve yeğenlerinizin yönetici ve hissedar olduğu toplam 8 şirketin varlığı ortaya çıkmıştır. Konu ile ilgili yaptığınız açıklamada, “Her türlü soruşturma, gerek mali gerek hukuki, yapılabilir. Bunu özellikle istiyorum” ifadelerini kullandınız.

   

   

  Bu bağlamda;

  1. Ortaya çıkan belgelere göre sadece çocuklarınız Bülent ve Erkam Yıldırım’ın yönetici ve hissedar olduğu şirketler, Hawke Bay Marine Co Ltd., Black Eagle Marine Co Ltd., South Seas Shipping N.V., Dertel Shipping Limited ve Nova Warrior Limited. olarak görünmektedir. Bu şirketlerin dışında size ve ailenize bağlı olarak faaliyet gösteren başka şirketler var mıdır? Malta dışında ailenizin kurmuş olduğu başka off-shore şirket var mıdır? Bu şirketlere ait mal varlığını açıklamayı düşünüyor musunuz? Sadece oğullarınıza ait kaç gemi vardır?
  2. Ailenizin Türkiye’de şirket kurup vergisini bu ülkeye vermek yerine Malta’da off-shore şirketler kurmasının nedeni nedir? Vergilendirilmemiş kazancın kutsal olmadığını her fırsatta dile getiren bir siyasi olarak çocuklarınızın, dayınızın ve yeğenlerinizin kazancı için ne düşünüyorsunuz?
  3. Konu ile ilgili yaptığınız açıklamada aile üyeleriniz hakkınızda her türlü soruşturmanın açılabileceğini ifade ettiniz. Bu şirketlerle ilgili dava açacak cumhuriyet savcılarına herhangi bir siyasi operasyon yürütülmeyeceğinin garantisini de verebiliyor musunuz?
  4. Bu ülkenin Başbakan’ı olarak ülkeden vergi kaçıranlar için idari bir soruşturma yürütmeyi planlıyor musunuz?
  5. AB Maliye Bakanları 7 Kasım 2017 tarihinde toplantı kararı almış, belgelerin doğrulanması neticesinde yaptırımı gündeme alma hususunda ortaklaşmışlardır. Çocuklarınız ile ilgili yürütülecek olası bir adli soruşturmanın selahiyeti açısından istifa etmeyi düşünüyor musunuz?

  Yorumlar  İlgili Haberler