• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  HDP etkisi

  Birkaç haftadır Halkların Demokratik Partisi Maltepe İlçe Örgütü’nün hem Aday Belirleme ve Seçim Çalışması Üst Komisyonu hem de Propaganda ve Tanıtım Komisyonu’nda görev yapıyorum. Bu yerel seçimlerin yapıldığı günün akşamına kadar da böyle sürecek. Sonrasında coşkulu bir kutlamada olacağımızı tahmin ediyorum.

  Bütün bu çalısmaları HDP çatısı altında yapıyor oluşumuz, komisyonları HDP’nin özgünlüğü doğrultusunda oluşturmamız ve bu kez bir seçim ittifakından çok bir toplum ve gelecek perspektifinde bir araya gelişimizin hepimizi fazlasıyla heyecanlandırdığı açıkça görülüyor.

  Barış ve Demokrasi Partisi’nin kimliğinde bu defa Batı’da çok daha geniş, çok daha çoğul, çok daha dinamik bir toplumsal kesim çok daha kalıcı bir birliktelik oluşturuyor Kürt Siyasal Hareketi ile ki bu bizim hem Demokratik Özerklik hem de barış vizyonumuzla örtüşmektedir.

  Kürt Siyasal Hareketi’nin Türkiye demokrasi güçleri ve ülkenin Batısı’ndaki toplumsal hareketler üzerinde senelerdir süren etkisi bundan böyle sistematik bir etkileşime dönüşecektir.

  Bu etkileşimin yerel seçimler ve sonrasında Türkiye’nin yeni yönetim perspektifi olacağını düşünüyorum.

  10 seneden fazladır Kürtler kentlerinde yepyeni bir belediyecilik pratiği sergiliyor, halkçı belediyeciliğin kurumlarını inşa ediyor, kenti sokak ile birlikte yönetiyor.

  Ben de geçen toplantılarımızdan birinde “Ekibimiz Halk” sloganını önerdim seçim çalışmaları için. Düzen partilerinin ekip lafını diline pelesenk ettiği bir dönemde BDP ve HDP’nin özgünlüğüdür kentleri halkla yönetmek.

  HDP’nin en önemli işlev ve etkilerinden biri de bu olacak: Batı’daki halklara Kürt belediyecilik ve kent yaşamının özgün kazanımlarını tanıtmak, böylesi bir belediyecilik pratiğini burada da başlatmak.

  HDP’nin örgütsel faaliyeti Kürt Siyasal Hareketi’nin komünsel nüvelerini Batı’da da genişletip yayacak, benim de senelerdir söylediğim ve birkaç yıl önce “İstanbul için demokratik özerklik” başlıklı yazımda ortaya koyduğum gibi demokratik özerklik projesini Batı kentlerine taşıyacaktır.

  Evet, HDP, bir seçim stratejisi değil Türkiye halklarının özyonetim projesidir.

   


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları