• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  HDP, hasta tutuklu Mevlüde Baştaş için devrede: Meclis ve cezaevi müdürlüğüne dilekçe
  HDP, hasta tutuklu Mevlüde Baştaş için devrede: Meclis ve cezaevi müdürlüğüne dilekçe
  4 Ocak 2018 12:25
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  59 yaşındaki Mevlüde Baştaş, Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Bagok Dağı kırsalında yapılan “canlı kalkan” eylemine katıldığı gerekçesiyle 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı. Yargıtay tarafından cezası onanan Bağdaş, İzmir Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’ne konuldu. Türkçe ve okuma/yazma bilmeyen Başdaş’ın sağlık durumunun cezaevinde kötülüşmesi ve gerekli sağlık kontrollerinin yapılmaması üzerine HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş durumu Meclis gündemine taşıdı.

   

   

   

  Barış Annesi Mevlüde Baştaş canlı kalkan eylemine katıldığı için hakkında verilen 4 yıl 2 ay ceza sonrası Şakran Cezaevi’ne konuldu. Böbrek nakli olan, diyabet hastası ve yüzde 86 engel durumu bulunan, 3 kalp damarı tıkalı olup anjiyo yapılan ve şeker hastalığı dolayısıyla sağ gözü hiç görmeyen  Mevlüde Baştaş’ın, infaz yasasında hasta mahpuslar için düzenleme yapılmış olduğu halde infaz erteleme talepleri reddedildi.

   

  59 yaşındaki Mevlüde Baştaş’ın sağlığı, cezaevi koşullarında daha da kötüleşti. Baştaş’ın tedavisinin engellendiğini söyleyen ve hayatı için kaygı duyan yakınlarının “ceza ertelensin” talebi de karşılık bulmadı.

   

   

  HDP’li Meral Danış Beştaş’tan dilekçe

   

  HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, durumu giderek kötüleşen ve kalp krizi riski bulunan Mevlüde Baştaş’ın durumunu Meclis’e taşıdı. Beştaş, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’na dilekçe vererek Mevlüde Baştaş şahsında tüm hasta tutuklular için çalışma yürütülmesini istedi.

   

  Meral Danış Beştaş, aynı dilekçeyi Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü’ne sundu ve gereğinin yapılmasını talep etti.

   

  Konuyla ilgili bir açıklama yapan HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş, yüzlerce  hasta mahpusun cezaevinde olduğuna dikkat çekerek “Yaşam hakkının yok sayıldığı bir sistemde cezanın infazının amacına eriştiğinden de söz etmek mümkün değildir. Cezaevinde bulunan hasta mahpusların hastalık derecelerine göre tahliyesi, infaz ertelenmesi yahut gerekli tedavi olanaklarının sağlanması gibi çalışmalar derhal başlatılmalıdır.” dedi.

   

  Beştaş, Mevlüde Başdaş şahsında tüm hasta mahpusların durumunun takipçisi olacaklarını vurguladı.


  Yorumlar  İlgili Haberler