• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  HDP için Artı 1 oy

  AKP, CHP ve MHP devletten aldıkları dev seçim destekleriyle seçimlere hazırlanır ve kampanyalarını sürdürürken HDP sıfır devlet desteğine sahip. Bırakın devletten destek almayı, devlet köstek olmasa bile yeterdi.  Gün geçmiyor ki HDP’nin bir binası, bir seçim irtibat bürosu, bir standı devlet ve hükümet destekli faşist güruhlarca saldırıya uğramasın.

  HDP devletten destek almıyor ama en fazla gönüllü desteğine de yine HDP sahip. Üstelik bu destek paradan çok daha değerli bir şeyler  içeriyor.  Kürt Özgürlük Hareketi’nin ve Türkiye Solu’nun kavramsal, teorik ve ahlaki üstünlüğünü, direngen Kürt, Türk ve diğer halklardan gençlerin Kürdistan ve son dönemde Gezi’de ortaya çıkan mizahi ve neşeli enerjisini. Kadınların dirayetini. Bunlar da HDP’yi müthiş besliyor. Eşbaşkan Selahattin Demirtaş’ın toplumun bütün kesimleri nezdinde elde ettiği sempati ve güvenilirlik ise cabası.

  Bu gönüllüler bir süredir bir hedefi dillendiriyorlar: HDP için Artı 1 oy.  Sosyal medyada buna ilişkin oluşturdukları tag’ler Türkiye gündeminin en üst sırasına oturuyor. Artık parti sözcüleri de bu talebi dile getiriyor. Herkes daha önce HDP ve onun geleneğindeki partilere oy vermemiş en az bir kişiyi HDP’ye oy vermeye ikna edecek.

  Bu aslında o kadar da zor değil. Hatta hiç zor değil. Çünkü halklar AKP’yi durdurmak için HDP’nin kesinlikle barajı geçmesi gerektiğini kavramış durumda. Bu aritmetik gerçek. Ama sadece bu aritmetik değil HDP’nin söylemleri de toplumu HDP’ye yöneltiyor.

  Selahattin Demirtaş’a yönelik sevgi ve sempati de toplumun farklı kesimlerinden insanları cezbediyor ve iknaya açık hale getiriyor.

  HDP’liler bu fırsatı kaçırmamalı ve barajı aşmanın yanı sıra tahmin edilenden fazla milletvekili çıkarmalıdır.

  HDP’nin Meclis’te güçlü bir temsiliyeti AKP’nin seçim sonrasına ilişkin başta başkanlık olmak üzere birçok rejim değişikliği planını boşa çıkaracaktır.

  Bu güçlü temsiliyet barışın da teminatı olacak ve çözüm sürecini kurulacak hükümete dayatcaktır.

  Öyleyse haydi HDP için Artı 1 oy kazanmaya.

   


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları