• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  HDP imkanı ve mecburiyeti

  Pazar günü HDP’nin İstanbul İl Kongresi’ne gittim. Ve orada bu ülkenin geleceğini gördüm. Türkiye’nin mümkününü ve zorunluluğunu, imkanını ve mecburiyetini gördüm.

  İktidar partisi, habire bir ‘Yeni Türkiye’den bahsediyor ya, ben orada esas ‘Yeni Yaşam’ı gördüm. Esas Yeni Türkiye o olacak. Yeni Yaşam’ın kurulduğu yer Yeni Türkiye olacak. Bir şeye “yeni” demekle yeni olmuyor o şey yani. Yeni’nin hakkını vereceksin önce. Pazar günü Ataköy’deki Sinan Erdem Spor Salonu’nda yeni yaşanıyordu, yeninin hakkı veriliyordu.

  Daha kongrenin kitlesine bakıldığında görünüyordu bu. Genç erkekler, kimi entel sakallı, kimi poşulu, kimi hem entel sakallı hem poşulu, genç kızlar, saçı açığı, türbanlısı, devrimci stillisi, koketi. Kadınlar, tülbentlisi, topuzlusu, düz saçlısı. Erkekler ceket pantolonlusu, şal u şepiklisi. İşaretlerden bir cümbüş fark ediliyordu, daha ilk bakışta.

  Sonra sahneye tek tek her etnisiteden insanlar çıktı, kendi dilinden salondakileri selamladı. Türkçe, Kürtçe, Ermenice, Zazaki, Arapça, Çerkesce, Rumca, Süryanice, Gürcüce, Lazca. Ezidî’ler adına Osman Ergin konuşurken tüylerim ürperdi, duygulandım.

  Eşbaşkan Figen Yüksekdağ konuşmasında ne güzel ifade etti. “Bu güzel şehrin çoğulluğunun güzelliği bu salonda bugün” dedi.

  Divan Başkanı, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Diyarbakır ile İstanbul’un beraber Yeni Yaşamı kuracaklarına işaret etti.

  Salondakilerin özledikleri evlatlarını, abilerini, sevgililerini karşılar gibi bir sevinç ve coşku ile karşıladıkları, ayakta alkışladıkları Eşbaşkan Selahattin Demirtaş Yeni Yaşam’ın vaizi, tebliğcisi gibi bilge, militanı gibi ateşliydi yine.

  Kobanê ile sağlanan Skype bağlantısı ile salona bir Kürt savaşçı ile Türkiye Solu’ndan bir devrimci beraber umut ve selam gönderdi.

  Sonra bildik kongre formaliteleri, prosedürleri işledi ve böylesi bir barış şöleninin ardından o rangarenk kitle halaya durdu.

  Salondan çıkarken bir kez daha o halaya baktım.

  Evet, Türkiye’nin mümkünü bu. Hem bu, ancak Türkiye’de mümkün, hem de Türkiye artık sadece böyle mümkün. Bu çoğulluğa uymak, böyle bir arada halaya durmak, Türkiye’nin zorunluluğu.

  Türkiye’nin varolabilmesinin temel imkanı bu ve böylesi zengin bir birarada yaşam sadece Türkiye’de imkan dahilinde.

  Türkiye, halkların kardeşliğine mecbur. Yani HDP, Türkiye’de bir mecburiyet.

  Pazar günü kongrede bunları gördüm.

   


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları