• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  HDP kimleri korkuttu?

  Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) geçen haftasonu Ankara’da toplandı. Toplantı HDP’nin yeni eşbaşkanlarının seçildiği ve yeni parti meclisinin belirlendiği olağanüstü kongre ile sona erdi. Bütün bu coşkulu ve verimli toplantılar ve ufuk açıcı konuşmalar süresince gerek geleneksel medyada gerekse sosyal medyada HDP’ye bir proje olarak neredeyse saldırı diyebilecegimiz ağırlıkta eleştiriler yöneltildi.

  Ana akım medyada yer alan manipülatif haberleri tartışmaya gerek yok. Onlar her zamanki gibi Kürt ve sol düşmanlığı üzerine kurulu bir yerden, bu düşmanlıkla çerçevelenmiş bir pencereden baktılar HDP kongresine de. Hele Kürtler ile sosyalistlerin yan yana dizildiği bir örgütlenme merkezin medyası için kabus olmalıydı.

  Ama tuhaftır bir kısım ulusalcı diyebileceğimiz- ki ben nasıl hem ulusalcı hem solcu olunabilir anlamakta zorlanırım – sol iddialı grup ve parti de aynı korkudan mustarip olarak HDP projesine ve olabilirliğine, hatta gereğine karşı çıktı.

  Her ne kadar ezilen ulus milliyetçiliği ile ezen ulusun milliyetçiliği birbiriyle eşitlenemezse de, milliyetçilik insanı kolaylıkla yanılgıya sürükler. Evet, Kürt milliyetçi kesimlerinden de HDP’ye itirazlar geldi. Bu kesimler birarada yaşama, ortak vatan prensibi uyarınca Kürtler’in yüzünü Türkiye’nin Batısı’na dönmesinin siyasi tezahürü olarak gördükleri HDP’yi Kürt ulusal birliğinin karşısında bir yere koyuyor ve Kürt Özgürlük Hareketi’nin 30 yıllık mücadelesinin ideolojik tutumuna ağır eleştiriler yöneltiyordu.

  Böylesi etkili bir mücadele vermiş bir hareketi marjinal sol ile işbirliği yapmakla suçlayan, böylesi kitlesel bir örgütlenmenin “Marjinal Sol” ile beraber davranarak halktan kopacağı öngörüsünde bulunanlar bile oldu. Herhalde halklaşmak, kitleselleşmek konusunda kendisini savunmak zorunda kalacak en son hareket Kürt Özgürlük Hareketi’dir.

  Kürt Özgürlük Hareketi bu halklaşmayı sosyalist ilkelerinden ve ideolojisinden ödün vermeden sağlamıştır.

  Bazısı geleneksel Kürt ve sol düşmanlığı bazıları ise bazı Kürt siyasi çevrelerinde takip edilen AKP -KDP programından kaynaklanan bu düşmanca tavırlar, HDP’nin nasıl doğru bir proje olduğuna işaret ediyor.

  Kongreye bir mesaj gönderen Sayın Abdullah Öcalan da HDP’nin tarihsel miras olarak anlamına ve siyasi örgüt olarak gereğine değinmiştir.

  Ben de bu vesile ile HDP’nin yeni Eşbaşkanları Ertuğrul Kürkçü ve Sebahat Tuncel’i kutluyor, kongredeki konuşmasının ardından rahatsızlanan Ertuğrul Kürkçü Yoldaş’a geçmiş olsun diyorum.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları