• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  HDP NEDEN HEDEFTE

   

  Darbe mekanizması ve dayandığı iç-dış dengeler iyi sorgulanırsa açığa çıkacak gerçeklik toplum tarafından daha iyi anlaşılacaktır: fakat halkların bunu sorgulamaları istenmiyor!

  Son darbeler oyun içinde oyun, dizayn içinde dizayndır. Güç dengelerinin yeniden oluşturulduğu bir hayli çoklu derin karmaşadır ve gizliden gizliye yürütülen komplolar labirentidir.

  Darbe dinamiği barış sürecinin sabotesi üzerinden yürütülen büyük bir oyunun parçasıdır. Bununla amaçlanan, sanal düşmanlık üzerinden tekçi iktidarı sağlamlaştırmaktır! Böylelikle çoklu darbeler silsilesine derinlik kazandırılmıştır.

  Uluslararası komplonun devamı olan bir strateji yürütülüyor; çatıştır çatıştır, düşmanlaştır, güçsüzleştir ve kendi çıkarsal bakışını dayat! Artık komplo karakter değiştirdi ve içten sonuç almaya yöneldi.

  İmralı’da masanın devrilmesini sağlayan mekanizma, bu çatışmayı tetiklemiştir. Bu iç içe ortak darbelerin hedefinde Kürtlerin hassas direnç noktaları olan HDP-Rojava-Kandil ve İmralı vardır.

  Derin güçlerin çıkarlarına halkların demokratik barış çözümü uymadı. Buna bireysel ve ailesel ihtiraslarda eklenince, halkların birbirine kırdırılması için ortam yaratıldı ve ülke kan deryası artık!

  Siyasal karşıtlık, hissiz bir iktidar hırsına dönüştü. Ortak politik motiflere, sorgulayan siyasal farklılıklara olanak bırakılmadı. Demokratik rekabet ortamını besleyen ruhsal-düşünsel empati ve umut sakatlandı. Politik ve ideolojik rakipler darbelerle topluca sindirildiler.

  Derin komplonun hedefinde, demokrasi yolunda ilerleme sağlayan ve toplumun bütününün onayını alan barış siyaseti vardı. Barışın kazandığı mesafe birilerini fena ürküttü. Uyanışta olan demokratik yapılanmalar güç kazanmadan erkenden yönelime uğradı.

  Toplumun demokratik kurtuluş umuduna karşı, darbeler mekaniği devreye konuldu. Alternatif demokratik siyasetin öncüsü HDP başarılı olunca rejim çıldırdı! Statükocu rejimin sol varyantı-koltuk değneği CHP”nin ana muhalefeti de tehlikeye düştü. HDP sisteme değil, demokrasiye göbekten bağlıydı ve ciddi bir umuttu.

  HDP kitlesinin ahlaki demokratik bir eylemci kimliği var. Bu dinamiği pasifize edip onu kendi politik çizgisine çekmek amacıyla HDP”yi bölüp parçalayacak, içini kendine göre yontacak hamleler devreye kondu. Komplo hem iç hem de dış destekçileri üzerinden HDP’yi ele geçirmek istedi.

  HDP siyasal öncülük ideasından düşürülmek isteniyor. Doğacak boşluğa CHP ve Kürt işbirlikçiliği hazırlanıyor. Demokrasiyi askıya alarak atanmış irade, gaspçı kayyumculuğu devreye girmiştir; total kuşatma doktrinin startı verilmiştir.

  HDP sindirildikçe siyaset bitiyor ülkede. CHP’nin sonunu getiren ise AKP’ye muhalefetteki işbirlikçiliğidir. İçte-dışta onu kullanıyor, içini boşaltıyor; CHP kendine gönüllü tasfiye kayyumu atamıştır.

  Türkiye’yi askeri seçeneklere endeksleyenlerin bu stratejisinin başarı şansı hiç yoktur. Hem içte hem de dışta bu politika bumerang gibi kendisine şimdiden dönmeye başlamıştır. Dinsel fanatizm tehdidinin algısı, felaketin yakın habercisidir.

  Önü alınmayacak bir sürecin eşiğindeyiz; ya demokratik uzlaşının önü öz iradesini koruyan HDP bileşenleri üzerinden açılacak ya da HDP’siz yıkımın enkazı altında kalınacaktır. Demagojik evre çoktan aşıldı; tercih ve vebal AKP+CHP”nin boynundadır.

  İnanç kardeşliği aldatmasıyla başlayıp, OHAL-KHK hak gaspına eviren değişken karakter şunu anlamalı: Kürt dinamiklerine içte dışta kara operasyonları ve yaygın imha stratejisinden herkes haberdar. Soyut takkiyeciliğe sığınanlar, hayatın somut sonuçlarıyla yüzleşeceklerini bilmelidirler!

  “Türkiye”de siyaset demokrasi üzerinden değil, demagoji üzerinden yapılıyor.”    Bilge Adalı

   


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları