• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  HDP ve güç birliği

   

  Kürt Özgürlük Hareketi, başından beri bir emekçi, işçi ve köylü hareketi olageldi, Kürt toplumunu feodalizmden sıyırıp halklaştırdıkça da sol ideolojik söylem ve pratiklerinden vazgeçmedi, yeniledi, geliştirdi.

  Aslına bakarsanız, modern Kürt siyaseti öncesinde de sol ile yürüdü. 60’lı yıllar ve 70’ler, TİP zamanında oloduğu gibi yine Sol Kürt siyasi akımlarının gelişimine tanıklık eder. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, kendisinin ve Kürt Özgürlük Hareketi’nin bu niteliğini hep gündemde tuttu, her tarihi manifestosunda Türkiye Sosyalist Hareketi’nin öncü isimlerine selamını gönderdi. Yani Kürt halkı ile Türkiyeli devrimcilerin, sosyalistlerin yol arkadaşlığı yeni bir şey değil, köklü ve uzun soluklu bir ilişki.

  Elbette Kürt Özgürlük Hareketi çizgisindeki siyasi parti ve kurumlar kitle partileri olmaları hasebiyle ve milyonlarca insanın sorumluluğunu taşıdıkları için radikal demokrasi doğrultusunda bütün toplumsal kesimlere ve yönelimlere çatıları altında eşit ve özgür ifade hakkı tanıdı, sosyalistlerle birlikte Meclis’e taşıdı. Bu kesimlerin siyasi temsiliyetinin önünü açtı. Ama sosyalist partiler ve örgütlerle gerek seçimlerde, gerek parlamento çalışmalarında, gerekse eylem alanlarında sistematik ve ilkeli güç birlikleri yapmaya da öncelik tanıdı.

  HDP, bugün Kürtler’in bu toplumsal ittifak ve güç birliği zeminini çok daha genişletmiştir. HDK yapısında kongre tipi örgütlenmesiyle kucakladığı ve ülkenin bütün ezilenlerine ulaşan spektrumunu, HDP içinde parti yapısına kavuşturmuş ve giderek yaygınlaştırmaktadır. Partinin ‘Türkiyelileşme’ olarak adlandırdığı hedefi geçen yıl özellikle Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde olgunlaşmış, hatta tamamlanmıştır.

  HDP, şimdi bu doğrultuda 2015 Haziran seçimi öncesinde bu ittifakı geliştirmek için yine tarihsel bir çalışma başlattı. Kürt Halk Önderi’nin ‘en geniş temsiliyet’ olarak nitelediği ve KCK yetkililerinin de çağrıda bulunduğu sosyalist partilerle oluşacak bir seçim işbirliği bu köklü yol arkadaşlığının yeni aşaması olacaktır.

  Elbette Kürt halkının ulusal kazanımları HDP’nin en önemli iki meselesinden biridir. HDP, Kobanê Direnişi esnasında olduğu gibi her zaman Kürt ulusal perspektifini koruyacaktır. Zaten yine bu doğrultuda seçim öncesi Kürdistani parti ve kurumlarla da müzakerelerini sürdürmektedir. Bu yolda önemli mesafeler katediliyor.

  Diğer taraftan Kürt Özgürlük Hareketi’nin çizgisindeki parlamenterler  ve aynı gruptaki sosyalist milletvekilleri TBMM’de her zaman Kürt halkının meseleleri kadar emekçi ve ezilenlerin sorunlarını da gündeme getirdi. Bugün Meclis tutanaklarına bakıldığında Meclis’te sol değerleri kimin temsil ettiği, kimlerin hangi soru önergelerini verdiği görülecektir. HDP de emek meselesini her zaman en önemli iki meselesinden biri olarak tanımlıyor.

  HDP’nin yapıcı yaklaşımı sosyalist partilere bugün tarihsel bir sorumluluk yüklemektedir. Darbe anayasasının seçim barajını yıkma mücadelesinde sosyalistler HDP’nin yanında yer almalı, parlamento grubuna dahil olmak için çalışmalıdır. Bu yönde müzakereler yapıldığını, müzakerelerin iyiye gittiğini biliyorum.

  Bugün milletvekili adaylığı için değil, güçbirliği için çalışma zamanıdır. Sakin ve kararlı olma zamanı.

  Umarım, yakında iyi haberler alırız. Türkiye halkları bunu bekliyor.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları