• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  HDP ve soykırım

  HDP’nin kurulduğundan bu yana gösterdiği performans ve siyasete getirdiği yeni soluk Türkiye’nin siyaset alanını yeniden tanzim ediyor.
  HDP’nin yılmadan sürdürdüğü çabalar sayesinde, özellikle de Selahattin Demirtaş’ın Cumhurbaşkanlığı adaylığı kampanyası ile daha da artan bir hızla, Kürt Özgürlük Hareketi’nin değer ve kabulleri toplumun çok geniş kesimlerine yayıldı.

  Bu değer ve kabullerin toplumda bulduğu karşılık, ideolojik ve siyasi olarak tıkanmış sistem partilerinin utangaçca da olsa HDP’yi taklit etmesine yol açtı.
  AKP ve CHP’nin farklı etnik ve inanç kimliklerınden adaylara yönelmesi bunun en bariz sonuçlarından oldu.
  CHP ve AKP’nin Ermeni adaylar göstermesinin sebebi bu olmalı.
  Elbette, niyet okumuyoruz ama geçen haftaki bir gelişme AKP ve CHP’yi, yanlarına MHP’yi de alarak bir araya getirdi ve sistem partilerinin bu buluşmada makyajı aktı.
  Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye Devleti’ni 1915 Ermeni Soykırımı’nı tanımaya çağırmasının ardından bu partilerden hemen hemen aynı hamasilikte inkar söylemleri, öfkeli açıklamalar geldi.
  HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın soykırımı tereddütsüz kabul ettiğini açıkladığı saatlerde bu üç parti harıl harıl AP’ye karşı bir inkar belgesi hazırlıyordu.
  Ortak metin çağrısını yapan da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ydu. Katliamdan geçmiş bir halkın mensubunun bir soykırımı inkar ediyor olması ne acıydı.
  Gerçi biz bu duruma alışığız, bu partiler iktidar ve rant kavgası yaparken birbirlerine en şiddetli üslupla saldırsalar da, devletin kendilerince âli menfaatleri mevzu bahis olunca hemen tek partiye dönüşürler.
  Senelerce Kürtler’e karşı da aynı tutum içinde olmadılar mı?
  Meclis’teki tezkere görüşmelerinde kabul oyu için birbirleri ile yarışmadılar mı?
  HDP, elbette bu partilerin ortak açıklamasına katılmadı.
  Yüzleşme ve adalet süreçlerini temel taleplerinden biri olarak gören bir siyasi gelenekten gelen bir parti olarak bir kez daha yüzleşmenin ve adaletin gereğini ortaya koydu.
  Şimdi HDP’nin bu ahlaklı tavrını seçim kampanyalarında milliyetçi ve ulusalcı oyları kazanmak için kullanacak olan bu devlet partileri bu defa istediklerini elde edemeyeceklerdir.
  Çünkü Türkiye’de ilk defa bu kadar geniş kesimler yakın tarihte ne olduğunu öğrenmek istiyor, tartışıyor.
  HDP’nin zamanı gelmiş gibi görünüyor.

   


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları