• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  HDP’de kongre öncesi Demirtaş iddiası: Aday olmayacak
  HDP’de kongre öncesi Demirtaş iddiası: Aday olmayacak
  4 Ocak 2018 09:58
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  HDP’de iki dönemdir Eş Genel Başkanlık görevini sürdüren Selahattin Demirtaş’ın şubat ayında yapılacak 3. Genel Kongre’de aday olmayacağını açıklamasının beklendiği iddia edildi.

   

   

  Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın haberine göre, HDP 11 Şubat’ta yapacağı 3. Olağan Kongresi öncesi parti kurullarında yürütülen eş başkan adayları tartışmasında sona gelindi. Yaklaşık 13 aydır cezaevinde bulunan HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın kongrede aday olmayacağı belirtiliyor. Siyaset yasağı ihtimali ile karşı karşıya bulunan Demirtaş’ın bu kararı “partiyi rahatlatmak” ve “partinin yıpranmasını önlemek” amacıyla aldığı konuşuluyor.

   

  Bugün saat 13:30’da Diyarbakır’da, HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, MYK üyeleri ve milletvekillerinin katılacağı basın toplantısında  Selahattin Demirtaş’ın 11 Şubat’ta yapılacak HDP 3. Olağan Kongresi ile ilgili bir mektubu kamuoyuyla paylaşılacak. Mektupta Demirtaş’ın kongrede aday olamayacağını gerekçeleriyle birlikte anlatması bekleniyor.

   

   

  Parti kulislerine yansıyan bilgilere göre, Demirtaş’ın bu kararı almasında hakkında devam eden onlarca dava ve bu davalar sonunda alınacak hapis cezalarının yanı sıra siyaset yasağı ihtimali etkili oldu. Durumunun belirsizliğine dikkat çeken Demirtaş’ın, “Cezalar gelebilir, siyaset yasağı gelebilir. Romantik olmaya gerek yok. Partiyi zor duruma sokmaya gerek yok” dediği öğrenildi.

   

   

  Cumhurbaşkanı adayı olabilir

  HDP kurulları ve parti tabanındaki eğilim, Demirtaş’ın yeniden aday gösterilmesi yönünde iken gelen bu sürpriz kararın nasıl karşılanacağı merak konusu. HDP kaynakları, “Kendisi ben aday olmayacağım derse yapacak bir şey yok. Bu istek ondan geldi” derken Demirtaş’ın durumu için formüller de üretilmeye başlandı.

   

  Edinilen bilgiye göre HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü’ye yapıldığı gibi Demirtaş’a da “Onursal Başkanlık” unvanı verilebilir. Diğer taraftan Demirtaş’ın bir siyaset yasağı gelmezse 2019 seçimlerinde Cumhurbaşkanı adaylığı için de hazırlanabileceği konuşuluyor.

   

  Demirtaş’ın bırakma kararının açıklanmasının ardından HDP Meclis grubu toplantısı yapılacak. Toplantıda kongre süreci ve yeni eş başkan adayları ele alınacak.


  Yorumlar  İlgili Haberler