• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  HDP’den Baluken’e ceza tepkisi: Bu ceza demokrasi ve barış mücadelesine duyulan öfkedir
  HDP’den Baluken’e ceza tepkisi: Bu ceza demokrasi ve barış mücadelesine duyulan öfkedir
  4 Ocak 2018 12:48
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  HDP Milletvekili İdris Baluken’in 16 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılmasının ardından açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay hukukun katledildiğini söyledi.

   

  HDP,  Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken’in Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen karar duruşmasını  tüm MYK üyeleri  ve milletvekilleriyle takip etti.  Baluken’e 16 yıl 8 ay hapis cezası verilmesinin ardından HDP heyeti duruma tepki gösterdi. Mahkeme çıkışı açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay “Bu ceza demokrasi ve barış mücadelesine duyulan bir öfkedir” dedi.
  Serpil Kemalbay şunları söyledi:
  “İdris Baluken’in bu cezaları hak etmek için ne yaptığını söylemek gerekirse, HDP’nin grup başkanvekilliğini yaptı, en kıymetli milletvekillerinden biri olarak siyasi faaliyet yaptı. 6 milyon iradesini Meclis’te temsil etti.
  Açılan davalar, yapılan suçlamaların içerikleri basın açıklaması, mitingler, Baluken’in konuşmaları.
  Sadece ve sadece siyasi faaliyet yapan bir milletvekili hukuksuz, dayanaksız, evrensel ilkelerle hiçbir ilgisi olmayan kararlarla ve Anayasa’yı, hukuku yok sayan kararlarla ceza verilmiştir.  Bu ceza tam bir siyasi soykırım kararıdır. Hukukun katledilmesi kararıdır.
  Bu ceza demokrasi ve barış mücadelesine duyulan bir öfke
  Buradan tahliye çıkmış olsaydı bile, Türkiye’de hukuk yine de yerine gelmemiş olacaktı. Çünkü aynı faaliyetlerden kaynaklı olarak bugün Eş Genel Başkanlarımız, milletvekillerimiz, belediye eşbaşkanlarımız, binlerce partilimiz rehin alınmış durumda.
  Bu ceza demokrasi ve barış mücadelesine duyulan bir öfkedir. Hukukun sopa olarak kullanılmasıdır.
  Daha önce mahkeme heyetinin oy birliğiyle tahliye dilmişti. Ancak sonradan savcı yasada yeri olmadığı halde itiraz etmişti. Sonradan çıkarılan 696 sayılı KHK bunu yasalaştırmak içindir.
  Türkiye bu şekilde hiçbir yere gitmez.
  Baluken’in yanındayız
  Biz demokrasiyi, barışı bu ülkeye getirmek için mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Bu topraklara adaleti HDP ve bizimle birlikte mücadele eden demokrasi güçleri getirecek.
  AKP-Saray rejiminin en büyük korkusu HDP’dir. Biz bu mücadeleyi daha da yükselterek, bu hukuki olmayan siyasi darbe sürecinin sonunu getirinceye kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Biz İdris Baluken’in yanındayız. Bu karar hukuki değil siyasidir.”

  Yorumlar  İlgili Haberler