• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  HDP’nin bildirgesi

  Geçen hafta İstanbul’da HDP’nin seçim bildirgesi partinin eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ tarafından bir törenle kamuoyuna açıklandı.
  Ben de o törendeydim. Hem bir haberci hem de bir yurttaş olarak merak ediyordum nasıl bir bildirge olacağını.
  Tam beklediğim gibiydi.
  Toplumun bütün kimliklerini, inançlarını ve renklerini kucaklayan, sorunlarına çözüm arayan bir siyasi program açıklandı.
  HDP gibi her bir oya ihtiyacı olan, bıçak sırtında bir durumdaki bir partinin bu denli kendinden emin, bu denli sözünü sakınmayan, bu denli net bir bildirge ile seçmenlerin karşısına çıkıyor olmasını ben bu partinin kendisine ve seslendiği halklara saygısından kaynaklandığı şeklinde yorumluyorum.
  Seçim çalışmasından popülizm ve hamasetten başka bir şey anlamayan kimi siyasetçi ya da gazeteciler ve de rakip partiler, bildirgedeki kimi maddeler üzerinden HDP’ye vurmaya ya da HDP’yi yolundan şaşırtmaya yeltenebilirler.
  Nitekim, partinin ‘Diyanet İşleri’ne ilişkin söylediklerini çarpıtarak HDP’yi din düşmanı olarak lanse etmeye çalışanlar bile oldu.
  Oysa HDP, bildirgesinde ‘özgürlükçü laiklik’ ve ‘inanç özgürlüğü’ kavramları ile vurguladığı gibi Türkiye’de bütün inançlara saygı ile yaklaşan tek parti.
  Diğer taraftan, bildirgede ekonomiye ilişkin çözüm önerileri de çok sağlamdı. Ekonomiye gelindiğinde bildirge kimlik ve inançlardaki gibi herkese eşit mesafede yaklaşmıyor, açıkça yoksul halkın ve emekçilerin yanında saf tutuyordu.
  Bu ise HDP’nin yine popülizm tuzağına düşmeden akıl ve emeğe saygı ile toplumsal refah yönünde güçlü adımlar atacağını gösteriyordu.
  HDP’nin sol ve yoksullardan yana ekonomik çözümler ve önlemler konusunda birikim ve deneyimi hayli fazla.
  Kürdistan’daki inşa çalışmalarında komünal iktisattan ekolojik endüstriye birçok deneyim yaşanıyor. Yoksullukla mücadelede verimlilikle dayanışma paralel gidiyor.
  Bütün bu deneyimlerden makro çözümler damıtılabilir.
  HDP’nin sloganları ve seçim şarkıları çok güzel. Ama seçim bildirgesindeki derinlik ve kapsayıcılık da gözden kaçmamalı.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları