• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Hendek ve kardeşlik

  Bir kez daha Kürdistan’da filizlenen özgür yaşam ezilmek, boğulmak isteniyor. Bir kez daha Kürtler’in gündeminde brakujı yani kardeş katli var. Kürt Özgürlük Hareketi’nin geldiği seviye belki açık fiziki katliama izin vermiyor artık ama bu defa da özgür yaşamın izole edilmesi amaçlanıyor. Kürtler’in Rojava’da inşa ettiği özerklik, sınırlarına çekilen duvarlar, kazılan hendeklerle yalıtılıyor, Kürtler’in kardeşleri ile dayanışma içinde olması engelleniyor.

  Türkiye Cumhuriyeti devleti ve hükümeti bir yandan Rojava ile sınırına duvar örerken bir yandan da El Nusra çetelerine destek vererek Rojava’daki özgür yaşamı sabote ediyor. Diğer yandan Ceylanpınar’da belediyeyi Abdullah Öcalan’a suikast girişiminde bulunan kontralardan birinin oğlu olan ve kendisi de El Nusracılarla işbirliği yapan bir şahsa veriyor. KDP yönetimi ise güvenlik mazereti ile Rojava sınırında hendek kazıyor. Daha önce de sınır geçişlerini engellemişti. Her ikisinin de amacı tüm Ortadoğu’ya örnek olacak idari yapıyı, özerk kantonlardan oluşan bir yönetim biçimini ve demokratik çoğulculuğun yasalaşmış halini imha etmek.
  Enfal katliamının 26. yıldönümüne denk gelen ve Irak Kürdistanı yönetimi tarafından uygulanan bu hendek kazma girişimi Kürt halkını ciddi biçimde rahatsız etmekte ve ikinci bir Enfal teşebbüsü olarak görülmektedir. Barzani yönetimi bu aşiretçi feodal anlayıştan vazgeçmeli ve Kürdistani düşünmelidir. Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilen Abdullah Öcalan’ın izinde yürüyen Rojava halkına zulümden vazgeçmelidir.
  Evet, bu hendekler, bu duvarlar ihanettir, düşmanlıktır, gün gelir bu duvarlar yıkılır, bu hendekler dolar ve kaybedenler yine özgürlüklerin düşmanı olan iktidarlar, devletler olur.
  Rojava, isteyen özgürlük düşmanının istediği müdahaleyi yapacağı bir yer değildir. Bütün özgür Kürtler’in muhafaza ettiği bir halklar bahçesidir. Ve gereken desteği kardeşlerinden alacaktır.
  Kürt Siyasal Hareketi, başından beri BDP öncülüğünde Rojava’yı izole etme çabalarına direnmekte, Kürt halkı sınıra yürümekte ve Rojava’ya olan desteğini göstermektedir. İlaç, gıda kampanyaları örgütlenmektedir. Bu kampanyalar otoriter devletlerin bütün engelleme girişimlerine rağmen sürmektedir. Bundan böyle de devam edecek ve Rojava Kürtler arasındaki dayanışma duygusunu güçlendirdikçe kendisi de güçlenecektir.

   


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları