• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  HİSSİZ RUHUN SESSİZ DİLİ

  Çaresizliğin bu kasvetli atmosferinde, herkes çabasız-emeksiz sessizce kurtuluş ve özgürlüğün yolunu boşu boşuna gözlüyor. Edilgen kitleler, özgürlük arayışçılarının başına gelenlerden sorumlu suç ortaklıklarından kaynaklı fena halde uyutulmuş durumdalar.

  Kitlenin rejimden umut ettiği-beklediği ve beslediği her ne varsa fena halde yanıltmış olarak karşısına çıktı. Siyasetin söylediği her şeyin tersi olmuş büyük aldatılmışlığın çaresizliği var gözlerinde.

  Rejimin halklara siyasi ihaneti, alternatif halk siyasi öncülüğünü işlevsiz-nefessiz bırakmış, çözüm odaklı bakışı itibarsızlaştırmıştır. Buna alışkanlıkların miskinliği de eklenince “yaşam” boğuntuya getirilmiş ve tamamıyla teslim alınmıştır!

  Devrim ruhunu taşımayan kuru bulutlardan yağmur bereketini beklemek; fena yormuş beyinleri, eylemsizlik teorisyenleri dinleye dinleye küsmüş, kendi kendine iç boykota gitmiş lafazan genel tekrarlı pratiklerden usanmış ne de yapsam bu düzen değişmez havasına girmek demektir.

  Bilinir politik uğraşların sıradanlaştığı ve toplumsal alışkanlıkların durağanlaştığı kamusal alanlarda zaman çürür ve ruhlar kirlenir.

  Pasifleşen şehirlerde ruhunu yitirenler ve asil ruhları dağlara göçertenlerin ikilemi çareyi çaresizliğe öteler, umudu ölüm namlularına sürer ve sırt çevirir!

  Ağır politik atmosferlerde çoklu revizyonist kuşatmayı ve dizayn etme kıskacını aşmak, yüksek cesaret-bağlılık ve özgür bir bilinç gerektirir.

  Hissizliğin sessizliğinden beslenen umutsuzluk sahipleri, hayalleri çalınmış çocukların yitmesinden sorumludur. Yüzüstü bırakılmış yalnızlığın yansıması olarak hayata yansımaları kaçınılmazdır.

  Barışın sahte yasını tutan mücadele kaçkınları herkese sataşır, akıl verir utanmaz aymazlığın palyaço kılığında kendini düzene pazarlar tekel kurmuştur savaş ihale ayak oyunlarında.

  Tarifsiz acılar yaşatılanların acılarına sessiz kalmanın zalimliği öyle alt üst oluş fırtınalarına gebe ki, hayal etme sınırlarının bile çok dışındadır.

   

  Dağ yürekli bahar çiçeklerini kanayan yarasına basan bir halkın Dehaklara boyun eğmesini beklemek abesi işgaldir ve er geç gökkuşağına toslamaya mahkûmdur.

   

  Acıların yürek debisi kutsal adanın dalga boylarını taşkın öfke kasırgalarıyla fersah fersah aştı. Hesap bozan öldürücü hamlenin sukûtu var tufanî suskunlukta!

  Duygusal kopuş vicdani bir boykottur aslında. Küçük ve kirli hesapların ruhsuzluğuna inat boyun eğmez başkaldırının ruhudur.

  Ateşin harı emekleyen çocuktur. Yüreklerdeki volkan lavının yanında barış ateşinde tutuşan bodrumlardaki bedenlerin külü, can çekişen insanlığın ayıbıdır. Kefensiz mezarlar tanıdık; mekânlar, başımıza yıkılan evlerimiz minnetsiz mezarlarımız oldu!

  Tarifsiz acıların ve tanımsız ağıtların cenderesinden süzülen bir halkın çocuklarıyız. Ekin anamızın üryan bedeninden türeyen özgürlük libasıyız özümüz kor kor köz olmuş derman nafile!

  Aman dilemeyen ve minnet eylemeyen şafakların gece yakamozuyuz. Dilimiz, kimliğimiz, ülkemiz bölünmüş; kendi vatanımızın sınır firarisi olmuşuz!

  Yadırgamayız dost geçinen ihanetin hançer yarasını… Ölçüsüz zulmü bedenlerimizde deneyimlemişiz, kan ağlayan anaların gözlerinin resmini yüreğimizle çekmişiz, kimsesiz sırt çevrilmiş ağıtların gizemli dilini iyi bellemişiz!

  “Ama bu çağın namussuzluğu yanan parmaklarıyla alnımıza dokunuyor, kim silecek masum kanın çıkmaz lekesini… “Pablo Neruda


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları