• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Hükümet memura zam teklifini açıkladı: 3+3
  Hükümet memura zam teklifini açıkladı: 3+3
  14 Ağustos 2017 16:40
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

   

  Hükümet, milyonlarca kamu emekçisi ve emeklisini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerindeki zam teklifini 3+3 olarak açıkladı.

  3 milyon kamu emekçisi ve 2 milyon emekliyi kapsayan 4. dönem toplusözleşme görüşmelerinde Hükümet zam teklifini açıkladı.

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, memura zam teklifini 2018’de yüzde 3+3, 2019’da yüzde 3+3 olarak açıkladı. Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın ise “bu teklife kapalıyız” dedi.

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda süren dördüncü toplu sözleşme görüşmelerinde hükümetin 2018 ve 2019 için memura zam teklifi belli oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, memura zam teklifini 2018 için 3+3, 2019 için 3+3 olarak açıkladı. Bakan Sarıeroğlu, şöyle konuştu:

  “Toplu sözleşme tekliflerini hem genel hem de 11 hizmet kolumuz itibariyle titizlikle ele almaya devam edeceğiz. Teklif edilen bütün madde sayılarımız 776 idi. Komisyonlarda yaptığımız çalışmalarla bunları birinci liste ve ikinci liste olarak ayrıştırdık. Şu anda 406 madde üzerinde görüşmelerimizi sürdüreceğiz. İkinci listemizde yer alan bazı konuların da gündemimizde olacağını belirtmek istiyorum. Toplu sözleşmeler sınırları ve kapsamı kanunla belirlenmiş süreçler. Bu bağlamda görüşmelerimizi mali ve sosyal haklar üzerinden sürdüreceğimizi de bir kez daha belirtmek istiyorum. Önümüzdeki dönemde toplu sözleşme görüşmelerimizde yasal kapsam gereği ele alamadığımız belki de yer veremeyeceğimiz birçok konu olabilecek. Bunları da inşallah birincil ve ikincil yasal düzenleme gerektiren hususlarda paydaşlarımızla birlikte ortak bir gayret içerisinde olacağımı belirtmek istiyorum.”

  Bakan Sarıeroğlu’nun, “Hayırla sonuçlandıracağımız bir sürecin yeni bir başlangıcı olan bugünden itibaren müzakerelerimizi artan bir diyalog içerisinde sürdüreceğimizi belirterek toplantımızı kapatacağız” sözlerinin ardından, Memur-Sen Konfederasyonu Genel Başkanı Ali Yalçın’ın itiraz etti. Bunun üzerine Bakan Sarıeroğlu, “Buyurun başkanım herhalde öyle bir hazırlık yapılmamış ama dinleyelim” dedi.

  ‘YOKSULLUK SINIRININ AŞILMASI İÇİN YÜZDE 50 BİR İYİLEŞTİREMEYE İHTİYAÇ VAR’

  Memur-Sen Başkanı Yalçın, “AK Partinin 16. Yılı ve 2018 için masaya altı ay, altı ay olmak üzere iki dönem için yüzde 16’lık bir zam teklifiyle geldik. Dolayısıyla 2019 için de 18 toplamda bir teklifimiz söz konusuydu. Sayın Kamu İşverenleri Heyeti Başkanı en düşük devlet memuru maaşını yüzde 97 oranında iyileştirdik dedi. Şu an en düşük devlet memuru maaşı bekar, çocuğu olmayan bir hizmetli ve 2 bin 405 TL. Dolayısıyla yoksulluk sınırı ülkemizde 4 bin 800 TL. Yani yüzde 50’si demek. Yoksulluk sınırının aşılması için yüzde 50 bir iyileştiremeye ihtiyaç var” dedi.

  Yalçın, dördüncü dönem toplu sözleşmenin kamuoyu gündemine girmesinden bu yana, ifade ettikleri talepleri, “Yeni ve büyük Türkiye söylemi masaya yansısın ve bu toplu sözleşme dönemi bir milat olsun istedik. Türkiye’nin uluslararası alandaki güçlenmesinin, ekonomik anlamda büyümesinin kamu görevlilerine yansımasını istemek gibi temel bir teklifimiz oldu. Enflasyona karşı koruma illüzyonu yerli refahın adil paylaşıldığı, enflasyonda Türk tipi Eşel Mobil Sistemi devreye girsin dedik” şeklinde açıkladı.

  ‘KAMU İŞVERENLERİ HEYETİNİN ELİNDEKİ HESAP MAKİNESİ ESKİ TÜRKİYE’DEN KALMA’

  Kamu İşverenleri Heyetinin teklifinin söz konusu talepleri karşılamaktan çok uzak olduğunu söyleyen Yalçın, “Anlaşılan o ki, Kamu İşverenleri Heyetinin elindeki hesap makinesi eski Türkiye’den kalma. Biz sunulan teklifi eski Türkiye’nin teklifi olarak görüyoruz. Onun için bu teklifi müzakere etmeye değer bulmuyoruz ve bu teklife kapalıyız. Bizim için bakanımız ‘toplantıyı bitirelim’ dedi. Dışarıda basına geniş bir değerlendirme yapacağız. Dolayısıyla bugünkü oturum bizim için bitmiştir. Yeni makul ve makbul teklifler bekliyoruz Kamu İşverenleri Heyeti’nden. Yeni makul ve makbul teklifler geldiğinde cebimiz de kapımız da açık olacaktır, bunu ifade ediyor ve teşekkür ediyorum” dedi.

  BUNDAN SONRA NE OLACAK?

  Toplusözleşme görüşmelerinde 15 gün içinde bir sonuç alınamaması durumunda hakem heyeti karar alacak. Ağustos ayında toplu sözleşme görüşmeleri sürecinde uzlaşma sağlanamazsa, taraflar Uzlaştırma Kuruluna başvurulacak.

  HAKEM HEYETİNİ HÜKÜMET BELİRLİYOR

  Ancak Uzlaşma Kurulu oluşmasında çoğunluk Hükümette. Uzlaştırma Kurulu, Bakanlar Kurulunun yüksek yargı organı üyeleri arasından seçeceği bir üye, Çalışma Bakanının belirleyeceği 4 üye, sendikalar tarafından seçilecek 4 üye ve sendikalar tarafından belirlenecek 7 üye arasından Hükümetin belirleyeceği bir üyenin yanı sıra, Bakanlar Kurulunun akademisyenler arasından seçeceği bir üyeden oluşuyor.

  SENDİKALAR NE İSTİYOR?

  Memur-Sen üç alternatifli bir teklifte bulunmuştu. İlk teklifte, 2018 yılında yüzde 10+6, 2019 yılında ise yüzde 10+8 zam istemişti. İkinci teklifte, 2018 ve 2019 yıllarında taban aylığa 75 lira net zam ve her 6 ay yüzde 7 zam istemişti. Üçüncü teklif ise 2018’den itibaren ek ödeme oranlarına 15 puan ilave zam ve ilk yıl yüzde 6+6 zam ile, 2019 için yüzde 10+8 zam talebini içeriyor. Türkiye Kamu-Sen, 2018’de seyyanen net 150 lira, yüzde 10+10 artış ve bu artışların üzerine ekonomik büyüme ve refah paylarını içeren yüzde 3’lük zam ile 2019’da seyyanen net 150 lira ve yüzde 8+8’lik artış ile yüzde 3 ekonomik büyüme ve refah payı artışı teklifinde bulundu. KESK ise diğer konfederasyonlardan farklı olarak yüzdelik artış yerine en düşük kamu çalışanı maaşının kira, yakıt, çocuk ve aile yardımı hariç 3 bin 450 liraya çıkarılmasını  istemişti. (Ankara/EVRENSEL)


  Yorumlar  İlgili Haberler