• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Huzur ve huzursuzluk

  Geçen hafta gazetemiz için Fikri Sağlar ile söyleşirken de hep faili meçhul cinayetlerde kaybettiklerimizi düşündüm. Önceki günlerde de Pervin Buldan’ın kocası Savaş Buldan’ın öldürülmesi olayından sorumlu emniyetçilerin yargılandığı mahkeme salonunda hissetiklerini, yaşadıklarını ve isyanını okumuştum kendi ifadeleriyle. Önceki gün de Musa Anter’i katledenlerden biri hakim karşısındaydı. Onun ciddiyetsizliğini, Anter ailesinin avukatlarına verdiği gayrı ciddi cevapları okudum. Aynı günlerde, bir başka olay ortaya çıktı. 1994 yılında Şırnak’ta 34 köylünün öldürülmesi olayının sorumlusu kamuoyuna açıklandığı gibi PKK değil Türk Silahlı Kuvvetleri’ymiş. Bu da bunca yıl gizlenmişti.

  Bütün bu yargılama ve ifşaatlar döneminde ben bu ülkenin bir Kürt yurttaşı olarak savaş süresince kamuoyundan gizlenmiş gerçeklerin bir an önce açıklanması talep ediyorum. Bizler bunların birçoğunu biliyorduk. Gözümüzün önünde cereyan etti. Anlatmaya çalıştık. Ama devletin koca propaganda makinesi çalışıyordu. Bu makine hâlâ da durmadı. Ancak bu gerçekler açıklanır, olaylar aydınlığa kavuşursa bu kaybedilmiş, kaçırılmış, katledilmiş insanların aileleri, yakınları huzura kavuşacaktır.

  Tabii toplumun genelinin ihtiyacı sadece huzur değil. Belki de öncelikle bir huzursuzluk döneminden geçmesi gerekiyor toplumun. Bir yüzleşme döneminden.

  Bunun için de Kürtler’in uzun süredir talep ettiği bir düzenlemenin yapılması ve Hakikat ve Adalet Komisyonları’nin kurulması gerekiyor.

  Bu işler bütün dünyada böyle oluyor, toplumlar barışa yüzleşme süreçlerinin ardından daha hazır oluyor.

  Evet, gerçekler ortaya çıktıkça savaş propagandasının etkisi altında kalmış olan özellikle Türk kamuoyu belki huzursuz olacak ama bu huzursuzluk ardından Kürt halkına yönelik empatiyi getirecektir.

  Belli ki devlet ve anaakım medyanın önemli bir kısmı toplumu sistematik olarak manipüle etmiş. Öyleyse şimdi o dönemi tek tek olaylar üzerinden değil sistematik olarak soruşturmak gerekiyor.

  Şimdi sistematik soruşturma ve yüzleşme dönemidir.

  Hakikat ve Adalet Komisyonları’nın kurulması zamanı.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları