• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  “İÇERİDEN DIŞARI, DIŞARIDAN İÇERİ FOTOĞRAF KÖPRÜSÜ” VİYANA’DA

  Türkiye’nin çeşitli kentlerinde sergilenen Fotoğraf Köprüsü, Viyana 78’liler ve Avusturya Sendikalar Birliği (ÖGB) desteği ile 7 Eylül 2017’de Viyana’da açılacak.

  Görülmüştür Ekibi ve redfotoğraf grubu olarak, 55 fotoğraf sanatçısı ve 55 mahpusu, 26 ayrı hapishanede buluşturarak gerçekleştirilen bu projedeki amaç, tutsaklarla birlikte kolektif bir fotoğraf projesi ile kamuoyunu içeride ve dışarıda üretilenleri sergilemek.

  Gerek Avrupa kamuoyuna gerekse dışarıda olan bizlerin, tutsaklarla iletişim halinde olmalarını sağlamak istiyorlar.

  Yaratıcı olmanın yalnızca zanaat olmadığını, düşüncenin soyutlama aracı olarak nasıl kullanılabileceğini göstermek istiyorlar.

  2017 yılı itibariyle hapishanelerde sayıları her geçen gün artan ve hemen her gün yeni bir hak ihlaline maruz bırakılan 200 bin tutuklu ve hükümlünün varlığını dışarıdakilere yeniden anımsatmak ve hatırlatmak istiyorlar.

  İzleyicinin-okuyucunun “Sizin hâlâ bir mektup arkadaşınız yok mu? Ama onlar sizin için hapisteler, unuttunuz mu?” sloganında ifadesini bulan kampanyaya destek olunmasını sağlamak için ” redfotoğraf” ve “görülmüştür” ekibi, günümüz dünyasında sıradan bir vatandaşın bile imtihanı sayılabilecek bu sergide başka bir coğrafyada da olsa hepimizin maruz kaldığı/kalacağı haksızlıklar gözler önüne sermek istiyorlar.

  Cezaevlerinde üretilenler, Viyana sergisinde bir kez daha gözler önüne sergileniyor.

  Muhatap bulamama, koca devlet aygıtı karşısında yapayalnız duran hasta tutsaklar gerçeği ile de karşı karşıyayız. İnsana saygısızlığın kurumsallaşmasıyla her geçen gün tutsakların sorunları kamuoyuna meşgul ediyor.

  Siyasi tutsaklar muktedirlere boyun eğmiyor. Korkuya teslim olmuyor. Sistemin dayatmalarına karşı şiire ve edebiyata sarılarak ürettiklerini onurla sergiliyorlar. İçeride ve dışarıda olanlar cesaret hakkını kullanarak bu güzel çalışmayı kitlelere ulaştırıyorlar.

  Kolektif başarıyla  bu bir görevdir deyip bu görevi yerine getiriyorlar.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları