• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  İÇERİDEN DIŞARIYA KARARLILIK

  Kürt tutsakların cezaevlerindeki açlık grevi 40′ıncı gününü geçerken, her ne kadar ana akım medyada konuya dair suskunluk devam etse de, Kürt halkı evlatlarına sahip çıkmak için sokaklara dökülmeye, yollara çıkmaya başladı.

  Ölüm sınırındaki gençlerimizin sapasağlam bedenlerinde şimdiden kalıcı hasarlar bırakmaya başlamış olabilir bu açlık grevi.

  Her geçen gün eyleme yeni katılanlar olduğu için eylemcilerin sayısı devamlı artıyor ve bu belki de dünyada gerçekleşmiş en kitlesel açlık grevi olarak kayıtlara geçti bile.

  Milletvekillerinden şairlere, parti yöneticilerinden sivil toplum örgütü başkanlarına, öğrencilere kadar yüzlerce tutsak halkının ve önderinin özgürlüğü için bedeninden gün be gün vazgeçiyor. Pankartlarda yazıldığı gibi, hayatı uğruna ölecek kadar seven insanlar bunlar.

  Abdullah Öcalan’a yönelik izolasyonun kaldırılması ve muzakerlerin başlaması temel talepleriyle sürdürülen eyleme destek için dışarıda da açlık grevleri başladı. Bir kez daha Kürtler büyük bir hareketlenme içinde.

  Açlık grevi, tutsakların cezaevlerinin kısıtlı şartlarında bedenlerini bir eylem alanına dönüştürmesidir. Uzun vadeli ve ıstırapla geçen bir eylem olduğu için büyük bir kararlılık gerektirir. Kürt tutsaklar, bu eylemleriyle kamuoyuna barışçıl ve demokratik çözüm yolundaki dirayet ve kararlılıklarını gösteriyorlar. Kürt halkı dışarıda da destek grevleri ve protesto yürüyüş ve mitingleriyle aynı kararlılığı göstermelidir.

  Böyle dönemlerde sivil toplum örgütlerinin aracılık için devreye girmesi beklenir. Fakat nedense bu defa ağırdan alıyorlar. Bunda ana akım medyanın sansür politikasının ve manipülasyonunun etkisi olmalı. Bu yüzden bir yandan da Türkiye ve dünya kamuoyuna Kürtler tarafından eylemlerle ilgili bilgi verilmeli ve duyarlılık artırılmalıdır. Böyle eylemlerde devlet ve iktidarlardan gelecek bir uzlaşma adımı hayatları kurtarır. Kürt halkı ve oncelikle de tutsakların anaları da böyle bir uzlaşma, uzlaşma yolunda bir işaret beklemektedir.

  Bu coğrafyanın bir kez daha toplu tutsak ölümlerine tahammülü yoktur. Cezaevlerinde gerçekleşecek ölümler vicdanları kanatmakla kalmaz, ülkedeki bir arada yaşam iradesine de büyük darbe vurur. Hükümet bunu böyle bilmeli.

  Evlatları cezaevlerinde adım adım ölüme yaklaşırken, herhangi bir girişimde bulunulmaması Kürt halkını duygusal olarak acılarına bir kez daha duyarsız kalanlardan koparmakta, barış umutlarını söndürmektedir.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları