• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  İki çocuğu öldüren panzer davası: Basın duruşma salonuna alınmadı!
  İki çocuğu öldüren panzer davası: Basın duruşma salonuna alınmadı!
  11 Ocak 2018 12:57
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Silopi’de geçtiğimiz yıl evlerine giren panzerin altında ezilerek yaşamını yitiren Yıldırım kardeşlerin ölümüne ilişkin 2 polis hakkında açılan davanın ikinci duruşması başladı. Gazeteciler duruşma salonuna alınmadı.

   

   

  Şırnak’ın Silopi ilçesine bağlı Karşıyaka Mahallesi’nde 3 Mayıs 2017 tarihinde gece uykudayken polis panzerinin evlerine girmesi sonucu yaşamını yitiren 7 yaşındaki Muhammed ve 6 yaşındaki Furkan Yıldırım kardeşlerin ölümüne neden olan zırhlı araç sürücüsü polis Ömer Yeğit ve onu görevlendiren amiri Murat Maden hakkında açılan davanın ikinci duruşması başladı.

   

   

  “Taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma” suçundan 2’şer yıldan 15’er yıla kadar hapis cezası istenilen ilk duruşmada tahliye edilen polis ve onu görevlendiren amir hakkında açılan davanın duruşması Cizre 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor. Yıldırım kardeşlerin babası Mesut Yıldırım’ın hazır bulunduğu duruşmayı, Şırnak Baro Başkanı Nuşirevan Elçi’nin yanı sıra Diyarbakır, Ankara ve farklı barolara bağlı avukatlar da izliyor.

   

   

  Duruşmayı izlemek isteyen gazeteciler ise mahkeme başkanının talimatı gerekçe gösterilerek duruşma salonuna alınmadı.

   

   

  Tutuksuz yargılanan 2 polisin duruşmaya katılıp katılmadığı öğrenilemezken, Silopi Emniyet Müdürü ile bazı polislerin tanık olarak dinleneceği belirtildi.

   

   

  Polis Ömer  Yeğit ilk duruşmada ehliyeti olmamasına rağmen farklı yerlerde görevlendirildiğini belirterek, olaydan kendisini görevlendirilen emniyet müdürü ve yetkilileri sorumlu tutmuştu. Emniyet Amiri Murat Maden ise ifadesinde, olaydan 6 gün önce Koruma Müdürlüğü görevine vekaleten baktığını belirterek  “Panzer görevlisi, kurs olmadan kaymakam oluru ile görevlendirme yapılır. Herkesin kurslu olup olmadığını öğrenemem. Çok sayıda polis var” diyerek kendini savunmuştu.

   

   

  Kaynak: Mezopotamya Ajansı


  Yorumlar  İlgili Haberler