• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  İki fırtına arasında

  Bu yazıyı yazarken yıllardır olmadığı kadar sevinçliyim. Bir de torunum Arjen Aras dünyaya geldiğinde bu kadar sevinmiştim işte. Bana bu sevinci yaşatan gençlerimize karşı minnetle doluyum. Kobanê zaferi sadece Kürtler ve onların yol arkadaşları için değil, insanlık için  de büyük bir kazanımdır.

  Coğrafya elbette her şey değildir, hatta siyasetin biçimlenişinde, siyasi konjonktürlerin oluşumunda coğrafya birçok başka etkenden sonra gelir. Ama yine de hem sosyolojik hem psikolojik nedenlerle ve de nesnel koşulların az ya da çok benzerliğinden ötürü birbirine coğrafi olarak yakın olan ülkelerin her birindeki bir gelişme diğerinde de etksini kuvvetle hissettirir.

  Bu bağlamda Rojava Devrimi ve Kobanê direnişi ve zaferinin Türkiye’deki etkileri şimdiden belirginleşmiştir. Kürtler’in bir araya gelişindeki yeni heyecan, Sol’un Kürtler ile ortaklaşmasındaki ivme ve HDP’deki hızlı büyüme en çok Rojava Devrimi’nin esiniyle olmaktadır.

  Diğer taraftan tam da Türkiye’de iktidarın hızla otoriterleştiği ve ekonomide hız kesmeyen ve büyük kitleleri yoksulluğa savuran neoliberalizmi baskıcı bir rejimle dayattğı bir dönemde Yunanistan’da ortaya çıkan, gelişen ve iktidar olan Sol, mutlaka bu seçim döneminde Türkiye’yi de derinden etkileyecek, hem sol partileri hem de seçmeni esinleyecek ve hızla HDP’ye yaklaştıracaktır.

  HDP’ye yönelik zaten başlamış olan yoğun ilgi bu birkaç günde sokakta da hissedilecek kadar ivme kazandı.

  Syriza, Yunanistan’da sol bir birlik hareketi olarak iktidara geldi. Benzeri bir gelişme İspanya’da da bekleniyor. Bu durum bütün Avrupa’nın siyasi çehresini değiştirmeye aday. Ama bu ülkeler içinde sadece Türkiye’de HDP bu rüzgarı en etkili biçimde yakalamış durumda.

  Üstelik başta da söylediğim gibi HDP’nin bir büyük şansı da çok deneyimli ve güçlü bir halk hareketine yaslanıyor olması ve bu halkın şimdi Ortadoğu’dan, Rojava’dan gelen bir dalganın üstünde hareket etmesidir.

  Kobanê zaferinin etkileri hem toplumumuzda hem de dünya da uzun sürecektir. Bu zaferin üzerine inşa edilecek çok güzellik var. Ama bu zaferin güncel politik etkilerini de es geçmemek lazım. Seçimlere bu perspektifle hazırlanmak gerekmektedir.

  Kuzey’den Syriza başarısı, Güney’den Kobanê zaferi ve bu iki güçlü etki kaynağının arasında tekçi ve tekelci Ankara.

  Ankara’nın işi bu defa zor.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları