• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  İkna ve dilek

  HDP kamuoyunda ve genel olarak Türkiye kamuoyunda Selahattin Demirtaş ismi etrafında tartışmalar sürüyor. Hükümet HDP Eşbakanı Selahattin Demirtaş’ın cezaevine konulmasının yolunu onun ismini siyaset alanında tedavülden kaldırmak için açmış olabilir ama bu, tam tersi etki yaptı ve Selahattin Demirtaş şimdi belki de cezaevine girmeden öncekinden fazla ya da en az o kadar gündemde. Türkiye’de siyaset alanı daralıp tıkandıkça Selahattin Demirtaş’a yönelik ilgi ve umut artıyor. Bir şekilde sesini cezaevi duvarlarının dışına taşıyor ve bu ses kamuoyunda da karşılık buluyor.

  HDP, eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ile hâlâ demokrasi güçlerinin ve heterojen muhalefetin en önemli odağı durumunda.

  Bu yüzden de Demirtaş’ın 11 Şubat’ta yapılacak HDP kongresinde eş başkanlığa bir kez daha aday olmayacağını açıklaması tam da bu yüzden kamuoyunda önce üzüntü, sonra infiale yol açtı.

  HDP yöneticilerinin daha kamuoyu ikna olmadan bu kararı kabullenip yeni bir yönetim tartışması başlatması ve HDP’lilere partinin tanımını bir kez daha yapmaya kalkışması ise Selahattin Demirtaş’ı yeniden eş başkan olmaya ikna etmek için sivil toplumun kolları sıvamasını getirdi.

  HDP yönetimi geçen hafta da söylediğim gibi tüzük ve ilkelerden bahsedebilir, eşbaşkanlığa Demirtaş yerine başka birinin seçilmesinin pratik yararlarından söz edebilir ama Selahattin Demirtaş da herhangi bir siyasetçi değil ve konjonktür de herhangi bir konjonktür değil.

  Demokratik kamuoyu HDP seçmen oranında bir erozyona tahammül edemez.

  HDP’de eşbaşkan adaylığı için ismi geçen partililerin kamuoyundaki tartışmada taraf olması, partinin iyi niyetli dostlarına yönelik hırçın kimi hitaplar da hoş olmadı.

  Geçen hafta Hasip Kaplan ve kimi parti yöneticileri arasında patlak veren tartışma da öyle olmasa bile partinin çeperindeki kamuoyunda sanki parti içinde bir koltuk kavgası sürüyormuş gibi bir algıya yol açtı.

  Bu yüzden HDP yetkili kurulları Demirtaş’ın etrafında süren tartışmaları dikkatle izlemeli, bundan öğrenmeli ve buna göre kararlar almalıdır.

  Demirtaş’ı ikna etmek için ciddi bir çaba sarf edilmeli. En az sivil toplum kadar.

  Geçen hafta Demirtaş’ın mahkeme salonunda kamuoyu ile buluşmasının nasıl bir sevince ve umuda yol açtığı herkes tarafından görülmüş olmalı. Onun kürsüden mahkeme heyetine seslenişi milyonlarca insan tarafından hem ilgi hem de sevgiyle takip edildi.

  Yeniden HDP Eş Başkanı seçilmiş Selahattin Demirtaş’ın bundan sonra duruşmalarda yapacağı konuşmalar böyle bir sıfatla haber olacaktır ki, bu, demokrasi mücadelesi için de bir kazanımdır.

  Ben o gün mahkeme salonundaydım ve Eş Başkanımız’a dileğimi söyledim, ki bu konuda yalnız değilim.

  Sosyal medya ya da sokakta yapılacak bir tarama kamuoyunun çoğunluğunun dileğini açık olarak ortaya koyacaktır.

  HDP büyün emekler ve fedakârlıklarla bugüne gelmiş bir partidir. Bu partide sadece hiyerarşinin hükmü olmaz.

  Parti kamuoyu ve dostları da yetkilidir. Partinin seçilmiş kurulları bu sese kulak verecektir.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları